Pełny skład osobowy Rady Miejskiej w Suwałkach wraz z udziałem prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza dokonał uroczystego zasadzenia Dąbka Wolności II, drzewka, które radni otrzymali podczas uroczystości Święta Narodowego 3 Maja. Jednym z elementów tej uroczystości były obchody 100-lecia Dębu Wolności, który zasadzony został w 1923 r. w parku Miejskim w Suwałkach. Nowe drzewko zostało zasadzone na wolnym skwerze nieopodal 100-letniego pomnika przyrody.
Dziękując za wspólne przedsięwzięcie, będące kontynuacją obchodów jubileuszu zasadzenia drzewa symbolu miasta, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec powiedział:
– Dąbek Wolności zasadzony w 5 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stał się ważnym symbolem w życiu społeczności lokalnej. Po trzydziestu paru latach stał się też pomnikiem przyrody, ale zawsze przez wszystkie lata symbolizował działania mieszkańców służące wyzwoleniu i życiu w bezpiecznej przestrzeni. Dąbek zasadzony w 1923 roku miał pięć lat i był wyhodowany z nasion, które zostały zasiane w roku odzyskania niepodległości. Dzisiaj, po czterech tygodniach od momentu, kiedy z rąk prezydenta Suwałk radni, jako przedstawiciele społeczności lokalnej otrzymali tę sadzonkę celem kultywowania tej historycznej tradycji, chcemy go zasadzić. Wszystko po to, byśmy w przestrzeni miejskiej mieli drzew jak najwięcej, ale też po to, było to następne ważne historycznie miejsce.
Dąbek Wolności został zasadzony 3 maja 1923 r. w dawnym ogrodzie miejskim. Stało się tak z inicjatywy suwalskich kół niepodległościowych. Dużym wkładem w to przedsięwzięcie wykazała się dyrekcja Gimnazjum Męskiego imienia Karola Brzostowskiego. W uroczystości, którą poprzedziły nabożeństwa, brali udział uczestnicy walk o niepodległość Polski, miejscowe władze, duchowieństwo, młodzież szkolna, mieszkańcy miasta i goście. Z biegiem lat Dąbek Wolności urósł do rangi patriotycznego symbolu miasta. W okresie NSZZ Solidarność i stanu wojennego potajemnie składano przy nim kwiaty i palono znicze w rocznice świąt narodowych. Stał się więc miejscem manifestowania patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny.