28 marca przypada 15o rocznica urodzin wybitnego suwalczanina Jana Schmidta. Przed stu laty jeden z najaktywniejszych suwalskich społeczników, który został prezydentem miasta. Aktywnie uczestniczył w wydarzeniach, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę.
J. Schmidt urodził się 28.03.1873 r. w Stejderyszkach. Ukończył gimnazjum w Suwałkach. Pracował w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim Guberni Suwalskiej. Był współzałożycielem szkoły handlowej w Suwałkach. W tym celu zawiązała się spółka, którą utworzyło 12 założycieli, w tym J. Schmidt. Za zgromadzone w krótkim czasie społeczne pieniądze 23.01.1906 r. otwarto szkołę. Wszystkie nauki „prowadzone były za pomocą metody doświadczalnej – zajęć praktycznych w gabinetach szkoły”. Ponieważ władze rosyjskie nie uznawały matur uzyskanych w szkołach tego typu, najwięcej absolwentów podejmowało studia za granicą. W 1910 r. Schmidt znalazł się wśród założycieli Towarzystwa Pomocy dla byłych wychowanków Prywatnej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej w Suwałkach, którego celem było wspieranie młodych ludzi pragnących studiować w Królestwie Polskim i poza jego granicami.
J. Schmidt należał do Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, Suwalskiego Towarzystwa Rolniczego. Po wybuchu I wojny światowej przebywał w Wilnie i Petersburgu, gdzie przy boku Władysława Grabskiego pracował w Centralnym Komitecie Obywatelskim. Po powrocie do Suwałk, wraz z Adolfem Świdą zorganizował Tymczasową Radę Obywatelską Okręgu Suwalskiego i został jej wiceprezesem, a w lutym 1919 r., po wyborze Świdy na posła, prezesem.
W książce „Suwałki – miasto nad Czarna Hańczą” tak opisano tamte wydarzenia: „11 listopada (1918 r. – „DTS”) reprezentanci komitetu obywatelskiego: Adam Modliński, Jan Schmidt i Czesław Lutostański podpisali z przedstawicielami niemieckiej rady żołnierskiej w Suwałkach porozumienie w sprawie utworzenia Tymczasowej Rady Obywatelskiej Okręgu Suwalskiego. W umowie tej zobowiązali się do utrzymania spokoju i porządku, a także obiecali, że nie będą utrudniać niemieckim władzom i oddziałom wojskowym ewakuacji z terenów okupowanych.” Następne punkty dotyczyły m.in. aprowizacji, przejęcia szkolnictwa i utworzenia służb porządkowych. Za zasługi w odbieraniu z rąk niemieckich Suwalszczyzny J. Schmidt otrzymał Order „Polonia Restituta”.
W 1923 r. został wybrany prezydentem Suwałk. Pomimo kłopotów zdrowotnych – dotrwał do końca kadencji w 1927 r. Zmarł 28.10.1928 r. w Suwałkach. Pochowano go obok kaplicy na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej.