W Muzeum Okręgowym 2 marca odbył się wernisaż wystawy „Kadisz dla niepotrzebnych śmierci”. Jest to wystawa prac Wiesława Szumińskiego, odwołujących się do dramatu holokaustu oraz wojny w Ukrainie.
Prezentowane są cztery cykle, obrazy i grafiki:
„Kadisz dla dziewczynki w białej sukience” (obrazy),
„Kadisz dla dziewczynki w białej sukience” (grafika),
„Grafiki do poezji ukraińskich poetek czasu wojny”,
„Łzy klauna” grafiki do publikacji Krzysztofa Czyżewskiego.
Wiesław Szumiński (ur. 1958 r. w Suwałkach) studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1978 – 1982 oraz w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych ( 1982 -1987). Po zakończeniu nauki wrócił do Suwałk i w rodzinnym mieście rozwija karierę artystyczną. Związany jest z Ośrodkiem “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W latach 1993-2014 pracował w suwalskim szpitalu psychiatrycznym prowadząc program arteterapii i towarzyszącą mu „Galerię bez klamek”. Jest autorem prawie trzydziestu indywidualnych wystaw malarstwa, rzeźb ceramicznych, grafiki i ilustracji książkowej w Polsce (Sejny, Suwałki, Łomża, Kraków, Poznań) i za granicą (Ukraina – Kijów, Niemcy – Lipsk nad Odrą, Guterloch, Litwa – Wilno, Bośnia i Hercegowina – Mostar, Sarajewo, Włochy – Triest, Norwegia – Notoddem, Serbia – Belgrad).
Pokaz prac Wiesława Szumińskiego to intymny, wyciszony a przez to niezwykle przejmujący zapis przeżyć związanych z wojną, która dzieje się tuż obok nas, teraz, każdego dnia. Inspiracją do części prac były wiersze ukraińskich poetek, pisanych w bezpośrednim doświadczeniu dramatu wojny.
Wystawę w Muzeum Okręgowym, ul. T. Kościuszki 81 można oglądać 30 kwietnia.