W obecności rodzin i przyjaciół oraz dowództwa i kadry kierowniczej 14. suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Józefa Piłsudskiego w Suwałkach, a także zaproszonych gości, czyli przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz policji, straży pożarnej, celnictwa i innych służb mundurowych w regionie, żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. Kolejnym etapem żołnierskiej służby będzie 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w wybranych jednostkach wojskowych.
Uroczystość odbyła się w sobotę 11 lutego 2023 r. Nowi adepci pierwszego etapu sztuki wojennej wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. Wierność ojczyźnie ślubowało 55 elewów, którzy swoją przygodę z wojskiem zdecydowali się rozpocząć przed miesiącem. Ich szkolenie obejmowało m. in. musztrę, regulaminy wojskowe oraz szkolenie z bronią. Wśród składających przysięgę w suwalskim garnizonie byli żołnierze nie tylko z Suwałk i regionu, ale także osoby z Katowic, Lublina i Warszawy. Część przeszkolonych elewów stanowiły kobiety. Były one w gronie wyróżnionych za osiągnięcie wysokich wyników szkolenia podstawowego DZSW, a także stanowiły kompletny skład pocztu sztandarowego. W tym roku w suwalskiej jednostce odbędzie się aż 6 turnusów szkolenia podstawowego dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Wśród gości uroczystej przysięgi znalazł się poseł Jarosław Zieliński i szefowa delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach Jadwiga Milewska. Obecni byli również samorządowcy: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec oraz Starosta Powiatowy Witold Kowalewski.
Dowódca pułku płk Krzysztof Świderski w swoim przemówieniu przypomniał istotę przysięgi wojskowej:
– Służba w wojsku jest zawsze wyrazem i świadectwem patriotyzmu. Decyzja by zostać żołnierzem w obecnej sytuacji, gdy toczy się wojna niedaleko polskich granic jest także dowodem odwagi. Gratuluję wszystkim, którzy złożyli dziś przysięgę. Szczególnie tym wyróżniającym się ponadprzeciętnymi wynikami w czasie szkolenia, którzy stanowili przykład dla swoich koleżanek i kolegów. W tym szczególnym dniu życzę, aby służba w Wojsku Polskim przynosiła satysfakcję i poczucie dobrze spełnionego obowiązku.
Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów. Po złożeniu broni oraz odebraniu dokumentów żołnierze udali się na pierwszą przepustkę.
Nowy rodzaj służby wojskowej wprowadziła w ub.r. roku Ustawa o Obronie Ojczyzny. Był to przełomowy dokument dla obronności RP i polskich sił zbrojnych, w myśl którego po odbyciu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej, elewi stają się żołnierzami w stopniu szeregowego. Ustawa zawiera dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również jest drogowskazem służącym osiągnięciu docelowych struktur Polskich Siłach Zbrojnych. Polska armia ma liczyć 300 tys. żołnierzy, z czego 250 tys. ma służyć w jednostkach operacyjnych, a 50 tys. w służbach terytorialnych.