Zmodernizowany i doposażony w sprzęt medyczny Oddział Nefrologii ze Stacją Dializ oraz przeszkolony personel – to podstawowe efekty projektu unijnego „Bezpieczne dializy bez granic” realizowanego przez Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach we współpracy ze Szpitalem Okręgowym w Olicie. Projekt podsumowano w czasie konferencji w suwalskim hotelu „Loft”.

– Nowoczesny sprzęt medyczny w suwalskiej stacji dializ umożliwi korzystanie z tzw. „dializ gościnnych”, czyli osoby wymagające dializ nie muszą być więźniem swojej choroby i nie muszą się powstrzymywać od podróżowania
– Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i Naczyniowej będzie rozbudowany
– Są pieniądze na unowocześnienie Oddziału Chorób Zakaźnych, który na czas remontu będzie przeniesiony. Jest on niezwykle potrzebny, stąd pomysł poprawy warunków leczenia
– tel. 85 333 30 04 – to nowy numer telefonu do zgłoszeń pacjentów w ramach świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń udzielanych w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy

Co zyskał suwalski szpital i jego pacjenci?
W suwalskim szpitalu pojawił się nowy sprzęt medyczny: laser holmowy, aparaty do hemodializy, fotele do dializ, pompy infuzyjne, kardiomonitor, defibrylator, myjnia-dezynfektor, EKG, pulsoksymetry, USG oraz meble medyczne i socjalne.
– Mamy w szpitalu 21 stanowisk dializacyjnych, które pracują od wczesnych godzin rannych do północy, 6 dni w tygodniu, natomiast niedziela jest dniem tzw. technicznym. Otaczamy opieką ok. 100 pacjentów z Suwałk, powiatu suwalskiego, augustowskiego, sejneńskiego i pobliskich powiatów województwa warmińsko-mazurskiego – poinformował dyrektor suwalskiego Szpitala Wojewódzkiego Adam Szałanda.
W ramach projektu szpitale w Suwałkach i Olicie zorganizowały również specjalistyczne szkolenia medyczne z użytkowania lasera holmowego oraz USG w diagnostyce chorób układu moczowego. Ponadto partnerzy projektu podjęli działania skierowane do osób dializowanych, które miały na celu propagowanie mobilności takich osób, pokazanie, że konieczność dializowania nie oznacza przywiązania chorych do jednej stacji dializ. Mogą one korzystać z tzw. „dializ gościnnych”, zarówno w kraju, jak i na terenie Unii Europejskiej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala korzystać z tak zwanych dializ gościnnych. A to oznacza, że osoby wymagające dializ nie muszą być więźniem swojej choroby i nie muszą powstrzymywać się przed podróżowaniem.

Dwuletni projekt „Bezpieczne dializy bez granic” realizowany przez Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach we współpracy ze Szpitalem Okręgowym w Olicie został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Program Współpracy Interreg V-A Litwa–Polska na lata 2014–2020. Budżet Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach: 463 866,72 EUR. Dofinansowanie EFRR 394 286,71 EUR. Źródło dofinansowania Program Współpracy Interreg V-A Litwa– Polska na lata 2014–2020

Rozbudowa chirurgii i chirurgii onkologicznej
Kolejne zmiany będą na Oddziale Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i Naczyniowej. Zarząd województwa podlaskiego na posiedzeniu 2 września przekazał 3,9 mln zł na rozbudowę tego oddziału.
– Realizujemy duży projekt inwestycyjny. Modernizujemy i rozbudowujemy Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i Naczyniowej. Prace trwają, mamy zabezpieczone dofinansowanie, wsparł nas Urząd Marszałkowski. Do tej pory infrastruktura tego oddziału, który jest realizowany, była powierzchnią rotacyjną, gdzie były przenoszone inne oddziały na czas ich modernizacji – poinformował dyrektor A. Szałanda.
Oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego liczy obecnie 29 łóżek, położony jest na 5 piętrze w prawej części budynku A. Dla pacjentów onkologicznych oraz hospitalizowanych z przyczyn schorzeń naczyniowych zostaną zaadaptowane pomieszczenia lewego skrzydła na tym piętrze (naprzeciw chirurgii ogólnej). Tam właśnie zostanie ulokowany nowy pododdział – chirurgii onkologicznej i naczyniowej. Powstaną w nim m.in. sale z łazienkami dla pacjentów, sala intensywnego nadzoru medycznego, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, sala zabiegowa, pomieszczenia dla lekarzy oraz personelu medycznego. Po modernizacji oddział będzie liczył 50 łóżek.

Unowocześnienie Oddziału zakaźnego
Dyrekcji szpitala udało się też pozyskać duże środki finansowe na modernizację Oddziału Chorób Zakaźnych, by dostosować go do współczesnych wymogów.
– Będą zamontowane śluzy, systemy podciśnieniowe wentylacji, doposażymy oddział w aparaturę i sprzęt, jak też oddziały towarzyszące, wymienimy windy. Niebawem rozpoczniemy również i to zadanie. I tutaj spotykamy się z pewnym problemem, który musimy rozwiązać, gdyż Oddział Chorób Zakaźnych musi funkcjonować, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Planujemy przemieścić go na czas remontu do nowo wyremontowanego pododdziału na piątym piętrze. Wartość całego zadania z aparaturą i sprzętem to 9 milionów złotych. Środki w całości pochodzą z Ministerstwa Zdrowia – podsumował dyrektor A. Szałanda.

Od 5 września zmienił się numer telefonu przeznczony do zgłoszeń pacjentów w ramach świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń udzielanych w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy.
Nowy numer telefonu: 85 333 30 04