Właśnie ukazała się antologia poezji przygotowana przez prof. Tadeusza Budrewicza zatytułowana „Ta ziemia”. Jej promocja została zorganizowana 21 lipca i wypadła w roku dedykowanym słynnej polskiej poetce urodzonej w Suwałkach. W promocyjnym spotkaniu uczestniczyli sympatycy literatury, lokalni poeci, nauczyciele i uczniowie oraz goście przybyli na Suwalszczyznę. Miasto Suwałki reprezentował Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej. 

Uroczyste spotkanie poprzedzone zostało inauguracją wystawy prac suwalskich artystów plastyków pod tytułem „Tak czytam Konopnicką”, która została rozmieszczona na parkanie Muzeum Marii Konopnickiej. Kilkadziesiąt osób zainteresowanych dorobkiem literackim autorki m.in. „Roty”, „Naszej szkapy” czy  baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” posłuchało bardzo interesującej rozmowy z autorem, którą poprowadził Zbigniew Fałtynowicz, pracownik Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Prof. T. Budrewicz z Katedry Literatury i Kultury Polskiej XIX wieku i Instytutu Filologii Polskiej oraz znawca twórczości M. Konopnickiej i członek Towarzystwa jej imienia a także przewodniczący Kolegium Redakcyjnego Suwalskiego Słownika Biograficznego przybliżył zebranym okoliczności powstania kolejnej, ósmej już pozycji wydanej przez suwalskie Muzeum. Autor nawiązał do tożsamości narodowej, wolności i niepodległości oraz elementów etycznych zawierających się w jej poezji.

– Nie ma w księgarniach wierszy Konopnickiej. Mamy więc nadzieję, że ten tom wypełni rynkową pustkę. Naszym obowiązkiem jest pokazanie takiej Konopnickiej, jaką ona naprawdę była, a więc wrażliwej na ludzką krzywdę kobiety i matki cierpiącej w obliczu problemów z zapewnieniem bezpiecznej przyszłości dzieci (…). Dobrze by do Katechizmu polskiego dziecka Władysława Bełzy „Kto ty jesteś? – Polak mały” można było dodać słowa Konopnickiej: „A jak ciebie kto zapyta: kto ty taki, skąd ty rodem? Mów, żeś z tego łanu żyta, żeś z tych łąk, co pachną miodem. Mów, że jesteś z takiej chaty, co Piastową chatą była, żeś z tej ziemi, której kwiaty gorzka rosa wykarmiła…” – powiedział T. Budrewicz.

Podczas spotkania dyrektor Muzeum Okręgowego Jerzy Brzozowski zapowiedział organizację stałej wystawy poświęconej Marii Konopnickiej, której otwarcie zaplanowano na 6 sierpnia. Poinformował również o planowanym zakupie pięciu listów M. Konopnickiej, które skierowała do Elizy Orzeszkowej.