Jubileuszowy rok Zespołu Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA za nami, pisze się kolejny rok tanecznej historii zespołu, ale to nie koniec koncertowych emocji. W kwietniu Zespół i Kapela zapraszają wszystkich Fanów, Wielbicieli i Przyjaciół SUWALSZCZYZNY na specjalny koncert, podczas którego zobaczymy m.in. jubileuszowego mazura i wzruszający finał pokoleń.
23.04.2022, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety 30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%
zamów transport door-to-door >>
Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, roztańczona chluba regionu, symbol tanecznych tradycji pogranicza i legenda suwalskiej sceny, koncertuje nieprzerwanie od 1951 r. W Zespole tańczą i śpiewają całe rodziny, a folklorystyczna tradycja przechodzi z pokolenia na pokolenie. W ubiegłym roku Suwalszczyzna świętowała 70. urodziny, między innymi odbyły się dwa koncerty galowe. Na dużej scenie Sali im. A. Wajdy zobaczyliśmy Grupę Reprezentacyjną, Oldboy Squad i Grupę Dziecięcą. Tancerzom towarzyszyła Kapela ZPiT Suwalszczyzna.
W programie Koncertu dla Przyjaciół zobaczymy reprezentatywny dla wieloletniej historii zespołu przekrój programów tanecznych. Zabrzmią także tradycyjne pieśni. Koncert rozpocznie przygotowany specjalnie na siedemdziesiąte urodziny mazur w choreografii kierownika Zespołu, Roberta Śliżewskiego. W finale publiczność będzie miała okazję usłyszeć wzruszający występ pokoleń.
Program koncertu:
- Mazur – w wykonaniu reprezentacji Zespołu (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)
- Wiązanka tańców rzeszowskich w wykonaniu grupy Odboy Squad (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)
- Kujawiak z oberkiem w wykonaniu reprezentacji Zespołu (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)
- Solo Kapeli (opracowanie muzyczne Krzysztofa Krzesickiego)
- Fragment suity tańców suwalskich w wykonaniu reprezentacji Zespołu i grupy Oldboy Squad (choreografia: walc Aleksander, Kapelus, Jaunimo – Jarosław Wojciechowski, polka Kowalewskiego – Robert Śliżewski)
- Utwory wokalne: Jest drożyna, W moim ogródeczku (przygotowanie wokalne i opracowanie muzyczne – Ignacy Ołów, chórmistrzyni – Pamela Sinicka-Krupa)
- Tańce lubelskie – w wykonaniu grupy Oldboy Squad (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)
- Tańce huculskie – w wykonaniu reprezentacji Zespołu (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)
- Finał Pokoleń – w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna (choreografia – Robert Śliżewski, opracowanie muzyczne – Krzysztof Krzesicki)
Galeria zdjęć z koncertu jubileuszowego dostępna TUTAJ >>
Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 r. Laureat prestiżowej Nagrody Podlaska Marka, nagrody Prezydenta Suwałk Włócznia Jaćwingów oraz medalu Zasłużony dla Miasta. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą, udanie promując lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu.
W 2021 roku Zespół obchodził 70-lecie istnienia. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz widowiska taneczno-teatralne opowiadające o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu. Najnowszy program Zespołu to dynamiczne i porywające kolorem tańce huculskie.
Warto podkreślić, że Zespół jest lokalnym symbolem tradycji – nie ma chyba w Suwałkach rodziny, która nie miałaby w swoim gronie byłego tancerza, śpiewaka czy muzyka z ZPiT Suwalszczyzna. Dzisiaj Suwalszczyzna to nowoczesny, wielopokoleniowy zespół tańczących i śpiewających artystów oraz orkiestra Zespołu, blisko 100 osób połączonych wspólną pasją.