Podczas kwietniowej Filharmonii Suwałk udamy się w muzyczną podróż od renesansu po czasy najnowsze. Na scenie SOK wystąpi Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa J. Kozakiewicza i gość specjalny – znakomity polski wiolonczelista, Marcin Zdunik. W programie m.in. kompozycje Krzysztofa Komedy, Józefa Haydna i Franciszka Schuberta.
8.04.2022, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety 40 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%
zamów transport door-to-door >>
Podczas kwietniowej Filharmonii Suwałk udamy się w muzyczną podróż od renesansu po dzieła najnowsze. Na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury wystąpi Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza i gość specjalny! Swym talentem zachwyci publiczność Marcin Zdunik, znakomity polski wiolonczelista, ceniony solista i kameralista.
Usłyszymy między innymi: utwory na wiolonczelę improwizującą i orkiestrę smyczkową Krzysztofa Komedy w aranżacji Marcina Zdunika, koncert na wiolonczelę i orkiestrę nr 1 C-dur Józefa Haydna oraz V symfonię B-dur Franciszka Schuberta.
Marcin Zdunik to polski wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie.
Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły – m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, Orkiestra Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – np. Andrzej Boreyko, Antoni Wit i Andres Mustonen. Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami, m.in. z Nelsonem Goenerem, Gerardem Causse, Krzysztofem Jabłońskim i Krzysztofem Jakowiczem. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z Gidonem Kremerem i Yuri Bashmetem. W sezonie artystycznym 2016/17 był rezydentem Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych. W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W 2008 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) zwyciężając i zdobywając tytuł New Talent 2008. W 2009 roku otrzymał nagrodę Gwarancja Kultury przyznaną przez TVP Kultura.
W czerwcu 2009 roku ukazała się debiutancka płyta Marcina Zdunika zrealizowana z udziałem Orkiestry Kameralnej Wratislavia, pod kierownictwem Jana Staniendy, zawierająca m.in. nagrania dwóch koncertów wiolonczelowych J.Haydna. Za tę płytę artysta otrzymał nagrodę Fryderyki 2010.
Zdunik kształcił się pod kierunkiem wybitnych muzyków – Andrzeja Bauera i Juliusa Bergera. Wiedzę muzykologiczną zgłębiał podczas studiów w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Szymona Paczkowskiego. Marcin Zdunik jest laureatem Stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznawanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2016-2019).
Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W kwietniu 2021 otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzycznej, zaś w 2020 przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.