Adaptacja „Małego księcia” – filozoficznej opowieści autorstwa Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Porusza problemy współczesnego materialistycznego i konsumpcyjnego świata, który zmierza ku zagładzie. Jedyną nadzieją na ocalenie jest prawdziwa miłość.

LEKCJA TEATRALNA: „SEN” – spektakl Teatru LUSTRO
12.04.2016, godz. 9:00 i 10:30
sala granatowa, ul. Noniewicza 71

Bilety: 7 zł w kasie SOK | Rezerwacje grupowe (87) 563 85 18

Spektakl dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

sen-maly_ksiaze

Adaptacja filozoficznej powieści poruszająca problemy współczesnego, materialistycznego świata, który zmierza ku zagładzie. Jedyną nadzieją na jego ocalenie jest prawdziwa miłość.

_DSC7428

Młodzi aktorzy poprzez analizę poszczególnych postaci występujących w powieści odnaleźli odpowiadające współczesności zachowania ludzkie, charakteryzujące rzeczywistość. Spektakl rozpoczyna rozmowa dziewczyny z chłopakiem, których relacje zostały zakłócone poprzez brak szczerości, rozmowy, empatii i umiejętności słuchania siebie nawzajem. Następstwem rozgoryczenia jest sen, wprowadzający widza w świat nadrealny. Pojawiają się w nim postaci, których zachowania i postawy poruszają Małego Księcia i ułatwiają mu postawienie diagnozy współczesnemu światu. W jego odczuciu jest on oparty na egoizmie, uzależnieniach od alkoholu i narkotyków, na manipulacji politycznej i próżności, a jednocześnie samotności człowieka. Ważną postacią jest Róża. Autor budując tę postać, przeprowadził dokładne studium charakteru kobiety, podkreślając jej urok, a jednocześnie skłonność do manipulowania uczuciami.

_DSC7504

Mały Książę jest osobą otwartą i szczerą, odbiera wprost wypowiadane słowa. Zaskoczony dwoistością Róży podejmuje decyzję o opuszczeniu swojej planety, co jest swoistym wyjściem ze strefy komfortu. Postanawia poznać świat, a tym samym dorosnąć.

_DSC7404

reżyseria: Grażyna Filipowicz-Karp
scenariusz: Wiktoria Jasionowska, Bartosz Krzywicki, Sara Zyskowska, Joanna Dąbrowska, Wiktoria Łanczkowska
opracowanie muzyczne: Zbigniew Karp

obsada:
Mały Książę – Bartosz Krzywicki
Róża – Magdalena Zygmunt
Baobaby – Natalia  Stefanowicz; Sara Zyskowska; Urszula Barszczewska; Daria Walendziewicz; Milena Walendziewicz
Kusicielka – Wiktoria Jasionowska
Kobieta w czerni – Bożena Koloszewska
Dziecko – Julia Fałtynowicz
Geograf – Sara Zyskowska
Król – Maciej Żeliszczak,
Próżna – Wiktoria Jasionowska
Pijak, Zwrotniczy – Maciej Żeliszczak
Bankier – Wiktoria Buchowska
Zegarmistrz – Maja Barszczewska
Żmija – Klaudia Siedlecka,
Lis – Wiktoria Łanczkowska
Kupiec – Joanna Dąbrowska
Róże – Aleksandra Niedźwiedzka, Adriana Sztukowska; Klaudia Siedlecka, Wiktoria Jasionowska, Weronika Andruszkiewicz


Klika faktów o „Małym Księciu”. Czy wiedzieliście, że:

„Mały Książę” to jedna z najpoczytniejszych powieści na świecie. W 2013 wyprzedzały ją jedynie „Opowieść o dwóch miastach” Dickensa i „Władca Pierścieni” Tolkiena.

„Mały Książę” zainspirowany wypadek lotniczy na Saharze, z którego autor cudem uszedł z życiem. 30 grudnia 1935 roku, podczas próby bicia rekordu prędkości na trasie Paryż-Sajgon, Saint-Exupéry, zawodowy pilot, wraz z nawigatorem rozbili się na Saharze.

„Mały Książe” powstał podczas dwuipółletniej emigracji w Ameryce, dokąd autor udał się po oddaniu przez rząd francuski władzy nazistom.

Pisząc „Małego Księcia”, autor przechodził wyjątkowo burzliwy okres w swoim życiu małżeńskim. Chociaż Saint-Exupéry znany był ze swobodnego stylu życia, jego żona przebijała go w tej materii. Mimo to, autor umieścił ją w książce pod postacią Róży, w usta Małego Księcia wkładając wyznanie: nie zawsze wiedziałem, jak troszczyć się o Ciebie.

Większość tekstu „Małego Księcia” powstała w mieszkaniu kochanki autora – Sylvii Reinhardt. Jej zawdzięczamy pamiętną przemowę Lisa, jej pudel był pierwowzorem baranka, jej lalce główny bohater zawdzięczał burzę złotych loków.

„Mały Książę” powstawał głównie późną nocą. Autor wspomagał się kawą, coca-colą i papierosami, przez co oryginał rękopisu jest obficie poplamiony.

„Mały Książę” to ostatnia powieść autora, powstała nieco ponad rok przez jego zaginięciem. Tydzień po premierze książki Saint-Exupéry pożegnał żonę i kochankę, a następnie wyjechał do Afryki Północnej, gdzie jego samolot zginął w nieznanych okolicznościach 31 lipca 1944 r. Przez wiele lat jego los był nieznany.

W 2012 r. odkryto dwie niepublikowane strony z „Małego Księcia”. Jedna z nich ujawnia inną wersję fragmentu, w którym mały Książę odwiedza Ziemię. Druga – wprowadza do fabuły zupełnie nową postać – entuzjastę krzyżówek, pierwszego człowieka na Ziemi spotkanego przez głównego bohatera.

rysunek autorstwa Antoine’a de Saint-Exupery’ego