Połowę kadencji podsumowała wczoraj (22 lutego) na konferencji prasowej w ratuszu Suwalska Rada Seniorów. Suwalska Rada została powołana 7 stycznia 2015 roku jako pierwsza Rada Seniorów w woj. podlaskim, w dodatku na wniosek seniorów. W ciągu roku podjęła tyle inicjatyw na rzecz seniorów, że mogłaby nimi obdzielić wiele rad.

– Chciałbym podziękować wszystkim członkom Suwalskiej Rady Seniorów za aktywność, która zaskoczyła nas wszystkich – mówił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. – Znacznie łatwiej jest zajmować się problematyką społeczną w mieście, kiedy mamy tak odpowiedzialnego i aktywnego partnera. Suwalska Rada Seniorów podjęła i zainspirowała w ciągu roku wiele cennych inicjatyw, które z pewnością wpłyną na poprawę życia suwalskich seniorów.
Wśród działań podjętych przez Suwalską Radę Seniorów Jadwiga Sowulewska, przewodnicząca SRS wymieniła między innymi doprowadzenie do uzupełnienia uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia „Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2015-2018” o program prewencyjny „Bezpieczny Senior”. Kontynuacją tego działania było  opracowanie i opublikowanie „Suwalskiego Poradnika Bezpiecznego i Pogodnego Seniora”, w którego przygotowanie było zaangażowanych kilkanaście miejskich instytucji, jak: policja, straż pożarna, straż miejska, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, MOPS, ZUS, WORD, PGK, Miejski Rzecznik Konsumentów, Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej, Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny.  Poradnik jest bezpłatnie dystrybuowany wśród seniorów. Można też przyjść po egzemplarz na ul. Ciesielską 15, do siedziby SRS.
Suwalska Rada Seniorów opracowała też projekt uchwały w sprawie programu Suwalska Karta Seniora. Obecnie jest to Program Aktywny Senior, który będzie systemem zniżek i rabatów dla seniorów w różnych miejskich instytucjach oraz oferowanych przez prywatnych przedsiębiorców. Obecnie trwają społeczne konsultacje tego programu.
Suwalska Rada Seniorów spotykała się również z radnymi Suwałk, a także przedstawicielami instytucji i organizacji, które mogłyby wspomóc działania na rzecz seniorów. W efekcie wiele z nich zainicjowało własne przedsięwzięcia z myślą o starszych mieszkańcach Suwałk.
SRS uczestniczyła też w przygotowaniu akcji „Koperta życia”.
Ważną inicjatywą SRS było wystąpienie do Prezydenta Suwałk o przydzielenie lokalu na siedzibę Rady i utworzenie Suwalskiego Centrum Inicjatyw Senioralnych (SCIS), przy ul. Ciesielskiej 15. Członkowie SRS samodzielnie go wyremontowali i wyposażyli, bez wsparcia finansowego miasta. W SCIS odbywały się zajęcia prowadzone wolontarystycznie przez członków SRS: warsztaty filatelistyczno-numizmatyczne; warsztaty dziennikarskie, warsztaty muzyczne Zespołu „Ocean Życia”; spotkania z konsultantką na temat pielęgnacji cery dojrzałej; spotkanie z poezją senioralną; warsztaty artystyczne; spotkania z psychologiem; spotkania z mistrzem pszczelarstwa.
Członkowie SRS angażowali się też w Suwalski Budżet Obywatelski. Opracowali sami i wspólnie z innymi seniorami dwa projekty, w tym projekt międzypokoleniowy, dotyczący zagospodarowania terenu nad Zalewem Arkadia pt. „Zalew łączy pokolenia”.
Z powodzeniem SRS, w partnerstwie z Urzędem Miejskim, wzięła udział w kwalifikacjach do projektu „ZOOM na rady seniorów. Uniwersytet Obywatelski”, realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w Warszawie. W efekcie członkowie SRS brali udział w różnych szkoleniach i wizytach studyjnych w Warszawie oraz gościli animatorów z „ę” w Suwałkach. Efektem warsztatów jest doprowadzenie do powstania pierwszego klubu seniora w naszym mieście. Klub w wyniku konkursu jest prowadzony przez Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” przy ul. Chopina 6a. Jest czynny cztery razy w tygodniu po cztery godziny.
Ważnym przedsięwzięciem SRS była organizacja dwóch konferencji: debaty – seminarium „Aktywność nie idzie na emeryturę. Suwalski Samorząd i Suwalska Rada Seniorów wobec problemów starzejącego się społeczeństwa lokalnego” oraz konferencji pt. „Realizacja długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2015 – 2020 jako szansa opieki geriatrycznej suwalskich seniorów”. Debata została zorganizowana przy współpracy UM i PWSZ w Suwałkach, i z udziałem między innymi Dyrektora Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Dyrektora Centrum Projektów Społecznych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, posłanki na Sejm RP, prezes SOCLABU, przedstawiciela ROPS, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”,  suwalskich radnych, kadry naukowej PWSZ, przedstawicieli organizacji zajmujących się seniorami, seniorów i studentów – wolontariuszy. Wnioski z debaty zostaną wykorzystane przy opracowaniu wieloletniej strategii na rzecz osób starszych w Suwałkach. W konferencji dotyczącej opieki geriatrycznej udział wzięli między innymi wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski i prof. Barbara Bień, jedna z najlepszych polskich specjalistek w zakresie geriatrii. Poruszano kwestię uruchomienia oddziału geriatrycznego w Suwałkach.
Ponadto członkowie SRS uczestniczą w pracach Obywatelskiego Parlamentu Seniorów; zespołu, który opracowuje wieloletnią strategię na rzecz osób starszych w woj. podlaskim oraz zespołu przygotowującego suwalski „Program działań na rzecz seniorów na lata 2016-2020.
Z inicjatywy SRS odbyło się spotkanie członków SRS z dyrektorami suwalskich placówek kultury, OSiR, naczelnikami wydziałów kultury, oświaty, spraw społecznych na temat działań SRS. Na spotkaniu powstała inicjatywa opracowania Suwalskiego Informatora Społeczno-Kulturalnego dla Seniorów. W wyniku współpracy z placówkami kultury została opracowana przez SOK oferta kulturalna dla seniorów na 2016 rok tzw. „Środy seniora w SOK” .
SRS nawiązała także współpracę z PWSZ w sprawie rozwinięcia wolontariatu międzypokoleniowego ze studentami kierunków: pedagogika osób starszych, pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne oraz napisania przez studentów prac licencjackich dotyczących problematyki seniorów w naszym mieście.
Mnóstwo informacji o problemach suwalskich seniorów przyniosły regularne dyżury członków SRS – najpierw w pięciu punktach miasta, a od pewnego czasu w każdy wtorek w siedzibie SRS, przy ulicy Ciesielskiej 15 w godzinach 10.00-12.00.
Członkowie Suwalskiej Rady Seniorów, mimo tak intensywnego roku pracy, zadeklarowali, że  w planach mają już kolejne przedsięwzięcia, między innymi dużą imprezę senioralną, na której spotkałyby się wszystkie pokolenia, dalsze zabiegi o powstanie w Suwałkach oddziału geriatrycznego, a także domu dziennego pobytu dla seniorów oraz rozwinięcie wolontariatu międzypokoleniowego. Zapewnili, że suwalscy seniorzy są w stanie wnieść także dużo od siebie w życie miasta i tylko warto sięgnąć po ich doświadczenia i to, co mogą zaoferować innym.

O działaniach SRS można przeczytać tutaj:  http://um.suwalki.pl/dla-mieszkanca/suwalska-rada-seniorow/ oraz na Facebooku.