Ostatnio pogoda zachęca do kąpieli. A miejsc takich w okolicach Suwałk nie brakuje. Niestety nie wszystkie kąpieliska są strzeżone i w pełni bezpieczne. Obecność ratowników oraz regularnie badana woda – to główne wymogi, które odróżniają kąpieliska od tzw. miejsc zwyczajowo używanych do kąpieli.
– Kąpielisko, to najbezpieczniejsza forma plażowania pod nadzorem ratowników i nie chodzi tu tylko o ratowanie tonących, ale w każdej innej sytuacji gdzie potrzebna jest pomoc medyczna, np. przy oparzeniach, omdleniach, udarach, skaleczeniach i innych. Każdy ratownik posiada przygotowanie medyczne i stopień co najmniej ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy – mówi Mirosław Zajko, prezes suwalskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Kąpieliska w Krzywem i Starym Folwarku
W tym roku mieszkańcy miasta oraz gminy Suwałki, a także turyści bezpiecznie mogą kąpać się i plażować w trzech różnych miejscach, gdzie są nowoczesne pływające pomosty, przebieralnie i toalety. Jako pierwsze, bo już 26 czerwca ma ruszyć kąpielisko na jeziorze Czarne w Krzywem. Ratownicy będą tam pracować do 22 sierpnia. Samorząd gminny wybudował nowy pomost. Nad bezpieczeństwem kąpiących się od godz. 10 do 18 czuwać będzie dwóch ratowników, których koszty zatrudnienia pokryje suwalski OSiR.
– W bieżącym roku na tym kąpielisku nad jeziorem Czarne pojawił się nowy pomost pływający, który w znaczny sposób poprawi bezpieczeństwo osób korzystających z kąpieli. Stary pomost stanowił zagrożenie dla osób, które na niego wchodziły. Moim zdaniem miejsc strzeżonych przez ratowników jest stanowczo za mało. Kiedyś nad samymi Wigrami, które to mają 72 km linii brzegowej było kilkanaście miejsc strzeżonych przez ratowników wodnych, a dziś tylko 1-PTTK – zauważył M. Zajko.
Teraz jedyne kąpielisko nad Wigrami znajduje się na plaży PTTK w Starym Folwarku. Będzie czynne od 3 lipca do 29 sierpnia w godzinach od 10 do 18. Koszt zatrudnienia jednego ratownika zostanie pokryty z miejskiego budżetu Suwałk, a drugiego z kasy gminy Suwałki.
W zamian właściciel plaży w Starym Folwarku, czyli PTTK, zapewni posiadaczom Suwalskiej Karty Mieszkańca oraz mieszkańcom gminy Suwałki bezpłatne wejście na plażę. UWAGA: suwalczanie przy wejściu na plażę w Starym Folwarku powinni okazać Suwalską Kartę Mieszkańca.
Nad Zalewem Arkadia
Tradycyjnie suwalski OSiR zorganizuje kąpielisko nad Zalewem Arkadia, które będzie czynne od 1 lipca do 31 sierpnia. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będą ratownicy z suwalskiego OSiR-u. Tu także jest wypożyczalnia sprzętu pływającego (łódki, kajaki, rowery wodne). W sąsiedztwie kąpieliska znajduje się kawiarnia, plac zabaw oraz korty tenisowe, skate park, siłownia plenerowa, a także Street Workout i Parkour Park.
– Pobyt na strzeżonym kąpielisku nie zwalnia rodziców z opieki nad swoimi pociechami. Musi to być stały nadzór. Nie może być tak, że opiekunowie zajmują się sobą, opalaniem, czytaniem gazet czy inną formą spędzania czasu, np. zabawą ze smartfonem. Bo bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy to rodzic szuka swojego dziecka, które to dosłownie stracił na „sekundę” z oczu. Ratownicy wodni często na plażach rozdają dzieciom, rodzicom tzw. „niezgubki”/opaski ICE – z danymi kontaktowymi. I my też to robimy od wielu lat. Mamy opaski od naszego partnera technologicznego sieci PLUS z numerem ratunkowym nad wodą 601 100 100 gdzie możemy dopisać numer do opiekuna – informuje prezes WOPR.
WOPR ostrzega
„Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być np. skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Nie przeceniajmy też swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można dla bezpieczeństwa użyć bojki na szelkach. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14°C (optymalna temperatura to 22-25°C), ani podczas burzy, mgły (kiedy widzialność wynosi poniżej 50 metrów) i gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi. Unikniemy wtedy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi. Unikajmy miejsc z wodorostami oraz tych, gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.