Mieszczańskie piekiełko w opowieści na granicy jawy i snu. Fabularnie rzecz dzieje się w latach 60. ubiegłego wieku w Londynie, jednak sceniczne, scenograficzne i interpretacyjne tropy prowadzą do świata „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. Oparty na sztuce mistrzyni prozy psychologicznej, Marii Kuncewiczowowej spektakl to historia o dojrzewaniu, seksualności, opresji.
niedziela, 25.10.2020, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
bilety: 20 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
zniżki do 50% z Suwalską Kartą Mieszkańca >>
Sztuka „Dziękuję za różę” wyszła spod pióra autorki „Cudzoziemki” w Wielkiej Brytanii w roku 1950. Została wystawiona tylko raz, w Londynie, sześć lat później. Dziś wraca na teatralne deski i okazuje się zaskakująco aktualna. Czy stając się dorosłym należy wyzbyć się dziecięcej wrażliwości? Jak funkcjonować, zachowując świeże spojrzenie i ciekawość świata, jednocześnie unikając skrzywdzenia i wykorzystania? Do czego obliguje nas wejście w role społeczne; bycie żoną, gospodynią, przyjaciółką?
Spod wierzchniej warstwy fabularnej: mieszczańskiego melodramatu, niepozbawionego jednak dużej dawki absurdu i groteski, wyłania się tekst niezwykle aktualny i korespondujący z bieżącymi wydarzeniami. Tekst, który dotyka problemu różnych form znęcania się, niejednokrotnie w dobrych domach, wśród ludzi wykształconych i na stanowiskach. Dlaczego przymykamy oko, kiedy dobrze sytuowany mąż, wspinający się po szczeblach kariery, traktuje żonę protekcjonalnie, z góry. Jak trofeum. To z kolei generuje pytania o to jak ona, owa żona, powinna funkcjonować w „dojrzałym” świecie. W jaki sposób, przy całej naiwności, ma zyskać umiejętność unikania skrzywdzenia i wykorzystania?
Pojawienie się na scenie fantastycznych postaci rodem z „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla pokazuje istnienie światów równoległych: prozy życia i tęsknoty za romantycznymi uniesieniami. Wyobraźnia głównej bohaterki, rozbuchana i pokręcona, staje się mechanizmem obronnym przed rzeczywistością, w której utknęła. Można też potraktować tę inscenizację jako próbę zbadania korelacji między światem „Alicji w Kranie Czarów”, światem „Róży” i światem sceny – czyli tym, w jaki sposób teatr czerpie z literatury, a ta z kolei czerpie z samej siebie.
Spektakl bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
Dziękuję za różę | Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego
- reżyseria: Alina Moś-Kreger,
- obsada: Adrianna Jendroszek, Dominika Mrozowska/Natalia Dedo, Małgorzata Wiercioch, Wojciech Kowalski, Adam Lisewski, Wojciech Rogowski, Jacek Zdrojewski
- scenografia, kostiumy: Natalia Kołodziej,
- choreografia: Katarzyna Kostrzewa,
- muzyka: Marek Zalewski.
Premiera: 15.06.2019, Koszalin.
Czas trwania spektaklu: 90 minut. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z widzami.
Przedstawienie dla młodzieży i dorosłych.