Dziś mam dobrą wiadomość dla suwalskich seniorów. Program „Złota Rączka dla Seniora” będzie kontynuowany. Uruchomiliśmy go 2 maja 2019 r. Wykonywany był przez dwie organizacje pozarządowe. Łącznie wykonały one 1190 usług.
Realizacja programu w ubiegłym roku polegała na tym, że osoby w wieku powyżej 70 lat samotnie mieszkające lub niepełnosprawne mogły zgłosić usterkę techniczną w miejscu zamieszkania. Cześć seniorów zgłaszała się też osobiście do Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Zgłoszenie zapisywane było na liście wraz z datą i opisem usterki. Następnie dobierany był specjalista w danym zakresie, który kontaktował się z seniorem na podany przez niego numer telefonu i umawiał się na konkretny dzień i godzinę. Usługi wykonywane były według kolejności zgłoszeń, bądź dostępności specjalisty. Czasami małe, niecierpiące zwłoki usterki traktowane były priorytetowo (np. zepsuty zamek w drzwiach wejściowych, czy naprawa prysznica, gdyż dana osoba nie miała innej możliwości wzięcia kąpieli).
Koszt zakupu materiału był po stronie seniora. Jeżeli senior sam nie wiedział jakie części, czy materiały kupić, robił to fachowiec, a senior pokrywał koszty. Można było też pojechać na zakupy razem z fachowcem. Każda naprawa kończyła się podpisaniem karty wykonanej usługi.
Wśród dokonanych napraw znalazły się takie pozycje jak m.in.: wymiana gniazdek, włączników, montaż listew progowych, smarowanie zamków w drzwiach wejściowych, skręcenie stołu i krzeseł, złożenie szafki na buty, odpowietrzenie kaloryfera, udrożnienie odpływów, a nawet przeskanowanie komputera i usunięcie wirusów.
Podjąłem decyzję, że w tym roku zwiększymy kwotę na realizację programu do 60 tys. zł. Już w tym tygodniu zostanie podpisana umowa z organizacją prowadzącą projekt w 2020 roku. Wszystkie szczegółowe informacje, także numer telefonu „Złotej Rączki dla Seniora” podane zostaną już niebawem.
Realizacja zadania rozpocznie się od 24 lutego br.