Suwalska Orkiestra Kameralna, znakomici soliści, arcydzieła klasycznej opery i operetki oraz niezapomniane przeboje muzyki rozrywkowej, a do tego atmosfera światowych sal koncertowych. Zapraszamy na wyjątkową muzyczną podróż w czasie i przestrzeni, odwiedzimy m.in. Wiedeń Ludwiga van Beethovena, Węgry, Włochy, Hiszpanię i zakochaną w swingu Amerykę.
Niedziela, 19.01.2020, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 40 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Koncerty na powitanie Nowego Roku stały się wyczekiwanym co roku wydarzeniem. Obok oczekiwanego przez melomanów klasycznego repertuaru operowego i nieco lżejszych hitów operetkowych, zaprezentujemy także przeboje muzyki popularnej chętnie wykonywane przez gwiazdy wokalistyki. Uczcimy również nadchodzącą 250. rocznicę urodzin jednego z największych kompozytorów wszech czasów, Ludwiga van Beethovena.
Początek 2020 roku spędzimy w towarzystwie znakomitych solistów: Leszka Świdzińskiego (tenor), Aleksandry Świdzińskiej (wokal), Katarzyny Krochmalny (skrzypce), Radosławy Lascar (wiolonczela) i Gabrieli Bieleckiej (fortepian), którzy wystąpią z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.
Pierwsza część koncertu to spotkanie z trzema młodymi utalentowanymi artystkami. A ponieważ muzyka nie zna granic, przeniesiemy się do światowej stolicy muzyki klasycznej, Wiednia. Austriacka stolica, duchowa ojczyzna Ludwiga van Beethovena, w 2020 r. będzie hucznie obchodzić 250. rocznicę urodzin kompozytora. Również suwalczanie będą mogli świętować – w wykonaniu suwalczanki Gabrieli Bieleckiej na fortepianie, Radosławy Lascar na wiolonczeli i Katarzyny Krochmalny na skrzypcach usłyszymy Piano Trio c-moll, op. 1 nr 3 (cz. 1 – Allegro con brio, cz. 2 – Andante cantabile con Variazioni, cz. 3 – Menuetto, cz. 4 – Finale).
W drugiej części wieczoru, razem z Leszkiem i Aleksandrą Świdzińskimi odwiedzimy sceny teatrów operowych i muzycznych całego świata. Usłyszymy między innymi: “Nessun Dorma” z opery “Turandot”, arię Cavaradossiego z opery “Tosca”, arię Stefana z opery “Straszny dwór”, arię Tassila – romans “Graj Cyganie” z operetki “Hrabina Marica” oraz takie niezapomniane evergreeny, jak: “Only you”, “Esperanza tango”, “Besame mucho”, “Quando Quando”, “Sway”, “Perhaps, Perhaps, Perhaps”, “Americano”, “Historia de un amor”, “Something stupid” i “Besame mucho”. Solistom będzie towarzyszyć Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją maestro Krzysztofa J. Kozakiewicza.
Leszek Świdziński (tenor). Jeden z najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich tenorów. Jego repertuar cieszy się różnorodnością partii operowych, oratoryjnych, operetkowych, pieśniarskich, począwszy od koloraturowych kreacji-buffa, Rossiniego do spintowych, dramatycznych ról Verdiego i Pucciniego. Jest znakomitym księciem w “Kopciuszku” Rossiniego jak również wiarygodnym i wzruszającym Manrikiem w “Trubadurze ” Verdiego. Absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej im.F.Chopina w klasie Kazimierza Pustelaka, doskonalił swoje umiejętności m. in. na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w salsburskim “Mozarteum”. Zadebiutował w 1989 r. na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej w roli Ferranda w “Cosi fan tutte” W.A. Mozarta. Od 1991 r. jest solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Jego największe kreacje na tej scenie to Edgar w “Łucji z Lammermooru”, Alfredo w “Traviacie”, w “Strasznym dworze”, Rudolf w “Cyganerii”, Don Ottavio w “Don Giovannim” czy Daniło w “Wesołej wdówce”. Na stałe współpracuje z większością polskich teatrów operowych i operetkowych. Rokrocznie koncertuje na wielu scenach świata: w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Portugalii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Danii, Kanadzie, Japonii, Libanie i Izraelu. W Chinach śpiewał na uroczystości otwarcia olimpiady. Na całym świecie bierze udział w licznych uroczystościach związanych z promocją Polski. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jest honorowym uczestnikiem licznych festiwali w kraju i za granicą. W sezonie 2004-2005 powiększył swą działalność o repertuar piosenkarski i filmowy (serial “Na dobre i na złe”).
Aleksandra Świdzińska. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalnym oraz Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie. Jako altowiolistka współpracowała z polskimi i międzynarodowymi orkiestrami. Współpracowała z artystami polskiej sceny rozrywkowej, takimi jak: Włodek Pawlik (Revers), Paula i Karol (Whole again), Fisz Emade (Matka Syn Bóg, Mamut, Drony), Ania Rusowicz. Od 2004 roku związana z Europejską Fundacją Promocji Sztuki Wokalnej. Śpiewająca altowiolistka w kwartecie smyczkowym – kabarecie żeńskim „Kwartet Obsession”.
Gabriela Bielecka (fortepian). Absolwentka PSM I i II st. w Suwałkach, obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu. Laureatka wielu konkursów i festiwali pianistycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Czynna uczestniczka warsztatów i kursów pianistycznych. Stypendystka Centrum Edukacji Narodowej oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.
Radosława Lascar (wiolonczela). Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu (2016), obecnie studentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego w Wrocławiu w klasie wiolonczeli prof. dr hab. Lidii Grzanki-Urbaniak. Uczestniczka licznych kursów mistrzowskich, przesłuchań makroregionalnych CEA (Jarocin 2013, Legnica 2016) oraz festiwali muzycznych. Laureatka licznych konkursów.
Katarzyna Krochmalny (skrzypce). Studentka klasy skrzypiec dr hab. Beaty Warykiewicz-Siwy, prof. Akademii Muzycznej. Laureatka I miejsca w XIV Międzynarodowym Konkursie „Musica Insieme”, Musile di Piave (Włochy) w maju 2019 r.
Patron Honorowy