Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na wyjątkowe spotkanie z uczestniczkami projektu “Sejpak – unikatowa tkanina Suwalszczyzny”. W Galerii Foyer będzie można podziwiać piękne tkaniny, efekt blisko rocznej pracy z mistrzynią tkacką Sabiną Knoch. Oficjalne otwarcie wystawy i spotkanie z autorkami tkanin już w najbliższy piątek.
Piątek, 20.12.2019, godz. 12:00
Foyer (II p.), ul. Jana Pawła II 5
wstęp wolny | wystawa potrwa do 29.02.2020
Celem projektu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, było ocalenie od zapomnienia, a także utrwalenie wiedzy i umiejętności Sabiny Knoch, poprzez przekazanie praktycznej znajomości techniki tkania sejpaków. “Tkanie ręczne to fascynujące rzemiosło. Było coś magicznego w obserwowaniu, jak z plątaniny luźnych nitek przędzy, po wielu precyzyjnych i pracochłonnych zabiegach, powstaje nie tylko uporządkowana, finezyjna struktura, ale misterne dzieło sztuki.” – mówi o projekcie Magdalena Zielińska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego SOK. Uczestniczki warsztatów zgłębiały techniczne aspekty rzemiosła, poznawały tradycyjne wzory, ale także kreatywnie je adaptowały, nadając im nowe funkcje użytkowe.
Sabina Knoch urodziła się w 1952 roku we wsi Szczepki. Od najmłodszych lat pomagała matce Stanisławie przygotowywać nici i krosna do tkania. Mama pani Sabiny tkała całe życie – worki, chodniki, prześcieradła, płótno na koszule. Jeszcze przed wojną umiała tkać sejpaki – najpierw na wąskich krosnach, a później na szerokich. Samodzielnie tkać zaczęła w 1977 roku na zamówienie rodziny i sąsiadów. Tworzy chodniki, kilimy, sejpaki (wywodzące się z tradycji litewskiej), tkaniny wielonicielnicowe i dwuosnowowe. Jest jedną z nielicznych już tkaczek wykonujących tkaniny o lokalnych wzorach tradycyjnych. Tka wielobarwne kilimy, tkaniny wielonicielnicowe, tkaniny dwuosnowowe i sejpaki. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem technicznym. Bierze udział w festynach i kiermaszach. Na różnego rodzaju pokazach tkactwa ludowego prezentuje technikę pracy przy krośnie oraz własnoręcznie wykonane wyroby. Edukuje młodzież i dorosłych w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prace Sabiny Knoch znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.