W 2021 roku Suwalczanie będą wspominali między innymi postać Andrzeja Wajdy. W związku z tym przygotowaliśmy szereg propozycji wydarzeń, które odbędą się na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Pod koniec 2020 roku przygotowano i wydano okolicznościowe kalendarze na rok 2021 poświęcone twórczości Andrzeja Wajdy. Za projekt graficzny kalendarza odpowiadał uznany plakacista Andrzej Pągowski. Kalendarze prezentują plakaty do filmów Andrzeja Wajdy, które zostały namalowane na nowo w ramach projektu pn „Wajda na nowo”.
W drugiej połowie sierpnia 2021 zostanie zorganizowany Festiwal filmowy pod tą samą nazwą czyli „Wajda na nowo”. W dniach 19-21 sierpnia 2021 r. na bulwarach nad Czarną Hańczą Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem Chill & Luzz oraz panią Krystyną Zachwatowicz-Wajda i Wajda School przygotuje przedsięwzięcie którego w Suwałkach jeszcze nie było.

W programie festiwalu będzie m.in.:
• plenerowy przegląd filmów Andrzeja Wajdy,
• spotkania z aktorami występującymi w filmach,
• wystawa plakatów do filmów A. Wajdy namalowanych na nowo przez Andrzeja Pągowskiego,
• konkurs filmów krótkometrażowych zrealizowany przez Stowarzyszenie Filmowe Chill & Luz.
Za nami również już pierwsze wydarzenie, które upamiętniło Andrzeja Wajdę. 6 marca, w dniu przypadającej rocznicy 95 urodzin Andrzeja Wajdy w Sali jego imienia w Suwalskim Ośrodku Kultury odbył się wieczór wspomnień i koncert, na którym zabrzmiały słynne kompozycje znane z filmów reżysera w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.
Oprócz tego Miasto Suwałki ma w planach dużo innych wydarzeń – nie tylko tych poświęconych Andrzejowi Wajdzie.
Mimo trwającej pandemii koronawirusa przygotowujemy się do realizacji wielu ważnych wydarzeń. To między innymi Mistrzostwa Polski LA U23, które odbędą się na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Wojska Polskiego oraz nasze imprezy letnie: Suwałki Blues Festival, Reso Suwałki Półmaraton czy Dni Suwałk.
Organizacja tych wydarzeń natomiast będzie zależeć od poziomu restrykcji, które będą obowiązywały. Mam nadzieję, że rozpoczęty proces szczepień pozwoli nam jak najszybciej powrócić do normalnego funkcjonowania.

 

***
Dzień Kobiet to wyjątkowe święto, obchodzone prawie na całym świecie i warto o nim pamiętać!
Święto to przypomina nam, jak ważne są w życiu Kobiety, oraz że każdej z nich należy się okazanie szacunku, miłości i wsparcia – zwłaszcza ze strony nas mężczyzn.
Dlatego też z okazji Dnia Kobiet chciałbym złożyć wszystkim Suwalczankom najlepsze życzenia zdrowia, radości, szczęścia i powodów do uśmiechu, nie tylko w tym wyjątkowym dniu.
Na świecie Dzień Kobiet jest obchodzony w różny sposób i w różnych terminach.
Tego dnia Kobiety zwykle obdarowywane są kwiatami lub innymi
podarunkami.

W dzisiejszych czasach związanych z pandemią tzw. koronawirusa nie możemy spotkać się osobiście z wieloma z Was. Dlatego też do życzeń chciałbym dołączyć podziękowania za to, że jesteście i wspieracie nas mężczyzn w każdej sytuacji.

Życzę Wam – drogie Kobiety, by każdy dzień w roku był Dniem Kobiet. Jeszcze raz wszystkiego dobrego.