Po siedmiu latach przerwy powrócono do organizacji popularnej imprezy archeologiczno – happeningowej pod nazwą Jaćwieski Festyn Archeologiczny. To popularna impreza plenerowa o tematyce pradziejowej i historycznej, realistycznie przedstawiająca różne epizody z dawnych dziejów Suwalszczyzny. Zapoczątkowana została ona w 1999 roku i jest wyjątkowym wydarzeniem w tej części kraju. Niezmiennie odbywa się scenerii Uroczysko Białorogi w Szwajcarii koło Suwałk, w sąsiedztwie rezerwatu Cmentarzysko Jaćwingów. Zgodnie z 15 – letnią tradycją, każda z tych dorocznych imprez jest odmienna, co roku pojawiają się nowe elementy programu i nowe artefakty, dołączają także nowi wykonawcy. Niezmienne towarzyszy jednak szczególna atmosfera, dająca szansę do przeżycia niezapomnianych chwil w kontakcie z nauką i przyrodą.
Już pierwszego dnia festynu setki mieszkańców Suwałk oraz gości z kraju, a nawet z zagranicy bawiło się przy opowieści historycznej „Wykupienie ciała św. Wojciecha od Prusów” oraz licznych pokazach warsztatowych i rekonstrukcjach etnograficznych. Były więc pokazy produkcji dziegciu i smoły drzewnej, kowalstwa i odlewnictwa, plecionkarstwa z łyka i kory, tkactwa i farbowania tkanin. Były także antyczne gry i zabawy, miotanie z broni białej, wytwórstwo przedmiotów użytkowych i zdobnictwo oraz pokazy kuchni z okresu wczesnohistorycznego.
Organizatorami Festynu są: Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Bractwo Jaćwingów Pera Sudinoi oraz litewski Klub Archeologii Doświadczalnej „Pajauta”.
Jak powiedział Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum: – Po siedmiu latach wróciliśmy do sprawdzonej i pięknej tradycji organizacji imprezy o charakterze historycznej a zarazem zabawowej. Przez okres przerwy nie próżnowaliśmy, tylko prowadziliśmy warsztaty i badania. Przede wszystkim zdobyliśmy jednak pieniądze na tę i kolejną edycję Festynu. Zaletą tej imprezy jest także autentyczna lokalizacja, a więc miejsce, gdzie przed tysiącem lat żyli Jaćwingowie.