83. rocznica wybuchu II wojny światowej

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2022 r. to 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak co roku, pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r., przy ulicy Wojska Polskiego zebrali się: kombatanci, żołnierze i przedstawiciele parlamentu,  samorządu, służb mundurowych, miejskich instytucji oraz młodzieży i mieszkańcy Suwałk.

Głos zabrał Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, który w swoim wystąpieniu przypomniał jak wyglądała okupacja w Suwałkach. Ofiarami byli nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim cywile. W Suwałkach pierwsze niemieckie bomby spadły już 2 września w godzinach popołudniowych. Niemieckie samoloty zbombardowały m.in. koszary przy szosie augustowskiej i sejneńskiej oraz tereny koszar 2. pułku ułanów. Najwięcej ofiar nalot spowodował na stacji kolejowej w Suwałkach, gdzie wagonowały się pododdziały 41. Suwalskiego Pułku Piechoty . Do końca drugiej wojny światowej suwalczanie walczyli za Polskę i ginęli na wszystkich frontach, na całym świecie. Wielu oddało życie w walkach partyzanckich i konspiracji. Głos zabrali też poseł Jarosław Zieliński i senator Marek Komorowski. Modlitwę odmówił ks. Jarema Sykulski.

Dziś pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939r. kwiaty złożyły między innymi delegacje suwalskich kombatantów, lokalnych parlamentarzystów oraz samorządowców, służb mundurowych i suwalskich szkół.

Top