Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny; tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu trwał martwy za życia dom, a w nim życie jak nigdzie i ludzie niezwykli. (F. Dostojewski, Wspomnienia z domu umarłych)

Ten cytat wykorzystał Gustaw Herling-Grudziński jako motto swego dzieła „Inny świat”, będącego głęboką analizą doświadczenia sowieckiej niewoli. Rok 2019 ogłoszono rokiem tego pisarza, a Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach rozpoczyna realizację projektu dotyczącego Syberii. Działania nie będą związane wyłącznie z literaturą. Chcemy przybliżyć mieszkańcom Suwałk wiedzę o tym doświadczeniu historii – poprzez warsztaty, konkursy, multimedia, spotkania z pisarzami i spotkania z samymi sybirakami.

Temat Syberii wydaje się dość odległy – dopóki nie uświadomimy sobie, że dotykał także współmieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny. Wśród nas żyją jeszcze sybiracy z wywózek II wojny światowej, a także potomkowie zesłańców poprzednich (w tym nawet XIX-wiecznych) deportacji.

Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej działająca w bibliotece podjęła temat zgromadzenia wspomnień i wiadomości od sybiraków związanych z Suwalszczyzną – tych, którzy zostali wywiezieni z tej ziemi bądź wracając, osiedlili się tutaj. Zarejestrowane wspomnienia, dokumenty, zdjęcia posłużą do zrealizowania materiału filmowego, który zostanie zaprezentowany w bibliotece pod koniec roku. Będzie on służył kolejnym pokoleniom mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny jako ważna część dziejów naszej ziemi – i jej udziału w trudnym fragmencie historii powszechnej.

Zachęcamy do współdziałania:

dawnych zesłańców Sybiru i ich potomków – zapraszamy do podzielenia się wspomnieniami, które zostaną zarejestrowane i zarchiwizowane w pracowni. Prosimy także o udostępnienie dokumentów i zdjęć (po skopiowaniu zwrócimy je właścicielom) ukazujących losy sybiraków.

młodzież z pasją badawczą – do dołączenia do grupy Badaczy sybirackich losów, tworzonej w pracowni i do wspólnego tworzenia katalogu informacji bibliograficznej o Sybirakach z Suwalszczyzny. Działanie będzie realizowane pod opieką bibliotekarzy, historyka oraz archiwistów, którzy przeprowadzą młodzież przez proces tworzenia informacji bibliotecznej i podstawy przeszukiwania źródeł, zarówno pisanych, jak i cyfrowych. Będzie to połączona praca czytelnicza biblioteczna i badawcza – tropiciela informacji i tworzenia jej nieraz z urywków wspomnień. Spotkania planowane są jako cykliczne, a ich efekty zostaną przedstawione pod koniec roku.

Zapraszamy do Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej od wtorku do piątku w godz. 9.00-15.00.

Projekt „Syberia niejedno ma imię – mosty historii” uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego