Od blisko dwóch tygodni nasz sąsiad Ukraina zmaga się z rosyjską militarną agresją. Codziennie z zapartym tchem śledzimy coraz to nowe doniesienia na temat działań wojennych oraz katastrofy humanitarnej z jaką zmaga się ukraińska ludność.

Sytuacja na Ukrainie to również duże wyzwanie dla Miasta Suwałki. Praktycznie każdego dnia poświęcamy ogrom czasu i zaangażowania w prace związane z pomocą uchodźcom czy zbiórkami darów na rzecz Ukraińców.

W naszym mieście 27 lutego uruchomiliśmy punkt zbiórki darów w hali Suwałki Arena. Do momentu, w którym powstaje ten tekst zebraliśmy i przygotowaliśmy już ponad 40 palet z najbardziej potrzebnymi rzeczami. Przeprowadziliśmy również akcję humanitarną na rzecz naszego ukraińskiego partnera – Miasta Tarnopol, któremu oprócz darów kupiliśmy agregaty prądotwórcze.

1 marca uruchomiliśmy we współpracy ze Związkiem Ukraińców w Suwałkach Centrum Informacji i Pomocy Cudzoziemcom przy ul. Kościuszki 71, a także specjalną całodobową infolinię pod numerem telefonu: 500 305 655. Mogą na niego dzwonić wszyscy, którzy szukają informacji lub chcą pomóc ludności ukraińskiej, która trafia do Suwałk.

Od 3 marca organizujemy zajęcia w naszych jednostkach kultury dla dzieci uchodźców z Ukrainy, którzy przed wojną uciekli do Suwałk. W naszym mieście może przebywać już ponad setka osób. Tylko w Hostelu Wigry zakwaterowanych jest pond 50 osób. Staramy się, by tym osobom nie zabrakło niczego i mogli w miarę normalnie i godnie funkcjonować.

Cały czas reagujemy adekwatnie do okoliczności i staramy się by pomoc była jak najbardziej wszechstronna. Dlatego też od 7 marca uruchomiliśmy specjalną dwujęzyczną stronę internetową: www.suwalkipomagaja.pl Z jednej strony Ukraińcy mogą zgłaszać tu swoje potrzeby, z drugiej – można tu zamieszczać oferty pomocy.

Szanowni Państwo,

Dziękuję, że tak wielu z Was okazuje w ostatnich dniach tak dużo wsparcia dla ludności ukraińskiej, która ucieka do Polski przed zbrojną agresją Rosji na ich ojczyznę. Jako Prezydent Suwałk wyrażam wdzięczność za Państwa zaangażowanie.

Wielu z Was decyduje się by samemu jechać na polsko-ukraińską granicę, by stamtąd odebrać matki z dziećmi, które od kilku dni próbują uciec przed wojną. Dziękuję za to! Jednak chcę prosić o jedną rzecz. Jeżeli ruszą Państwo w drogę po uchodźców z Ukrainy, z myślą by ulokować ich w przygotowanych przez Miasto Suwałki obiektach, proszę by zgłosić ten fakt do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod wspomnianą już przeze mnie specjalną całodobową infolinię: 500 305 655. Otrzymają Państwo informację, gdzie są wolne miejsca i do kogo należy się zgłosić po powrocie do Suwałk. Jeżeli zaś oferują Państwo mieszkańcom Ukrainy schronienie we własnych mieszkaniach czy domach, wtedy nie ma potrzeby by dzwonić na wskazany przeze mnie numer telefonu.

Dziękuję Państwu za Wasze otwarte serca i energię. Jestem dumny z takich mieszkańców.