W ostatnich dniach dużo uwagi w swojej pracy poświęcamy tematowi gospodarki odpadami.

Kilka dni temu, dokładnie 28 listopada, uruchomiliśmy wartą ponad 33 mln zł instalację do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Linia sortownicza wraz z zupełnie nową halą powstały w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami. Blisko 18 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Cieszę się, że taka nowoczesna instalacja powstała w Suwałkach. Dzięki temu mniej odpadów trafi na wysypisko. Dziękuję tym osobom, które pomogły nam w procesie inwestycyjnym przychylnie patrząc na realizację naszego pomysłu. Mam nadzieję, że cała hala wraz z maszynami będzie służyć nam przez długie lata. Relację z tego wydarzenia znajdą Państwo w tym wydaniu „DwuTygodnika Suwalskiego”.

Również w tym wydaniu zaprezentujemy nową kampanię edukacyjno-informacyjną naszego miasta o konieczności segregowania odpadów, ale też i płynących z tego korzyściach. Rodzina „SUwalczaków” już niebawem pojawi się na ulotkach, plakatach, w przedszkolach i szkołach. Będą magnesy na lodówki i inne gadżety. Suwalczaki będą cyklicznie pojawiać się w internecie w mediach społecznościowych oraz w „DwuTygodniku Suwalskim”.

Idea SuperBohaterów ma przyciągnąć uwagę młodych mieszkańców, którzy uwielbiają postacie z komiksów, a w nieco starszych Suwalczanach obudzić chęci bycia herosem, który uratuje nasze miasto przed inwazją wszechobecnych odpadów.

Na koniec – dla mnie zdecydowanie najważniejsze – jest już ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę spalarni odpadów. Do końca 2026 roku planujemy wybudowanie tej instalacji. Na ten cel udało się pozyskać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 128 107 000 zł. Połowa tej kwoty to dotacja, a druga połowa to preferencyjna pożyczka.

Instalacja powstanie w sąsiedztwie suwalskiego PEC-u i ma znacząco wpłynąć na redukcję wzrostu rachunków za ogrzewanie, a także poprawić gospodarkę śmieciową Miasta Suwałki. Instalacja będzie również produkowała prąd.