W sobotę 24 listopada w siedzibie PTTK przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Suwałkach uroczyście uczczono 60-lecie Klubu Wodnego PTTK.
Spotkanie prowadzili Eugeniusz Pietruszkiewicz prezes zarządu PTTK Oddziału w Suwałkach imienia Jerzego Klimko, oraz Romuald Sztabiński komandor Klubu Wodnego PTTK.
W śród gości byli żeglarze i miłośnicy żeglarstwa z Suwałk i okolicy, którzy wysłuchali wykładu na temat historii żeglarstwa na Wigrach, wygłoszonego przez E. Pietruszkiewicza. Nie zabrakło oczywiście szant wykonywanych przez młodzieżowy zespół „Sonus” z GOK Krzywe, który nie musiał zachęcać do śpiewu publiczność.
12 maja 1958 roku formalnie powstała sekcja żeglarska PTTK, a później Klub Wodny PTTK. Grupę pierwszych powojennych żeglarzy, twórców Klubu Wodnego, według relacji Kazimierza Wiszniewskiego stanowili:
– Jerzy Klimko
– Tadeusz Burba
– Ryszard Żółtowski
– Kazimierz Wiszniewski „bosman”
– Władysław Bagiński
– Roman Krasinkiewicz
– Kazimierz Maliszewski
– Irena Markoń
– Konstanty Ostrokołowicz
– Przemysław Wazbis
– Wacław Wilczyński
i jedyny z tej grupy, który żyje, komandor Antoni Obermiller.
Komandorami Klubu byli kolejno:
* Jerzy Klimko
* Roman Krasinkiewicz
* Tadeusz Krasinkiewicz
* Sławomir Czarniewski „Maciek”
* Andrzej Tyczkowski
* i obecnie – Romuald Sztabiński
Bosmanami w Klubie byli:
* Kazimierz Wiszniewski „bosman”
* Grzegorz Wiszniewski
* Marek Mórawski
* Grzegorz Grabowski
* i obecnie – Jan Rudzki
Klub Wodny PTTK w Suwałkach liczy dziś ponad 50 – ciu członków, którzy pływają na ponad dwudziestu jachtach żaglowych. Corocznie organizuje lub współorganizuje regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wigry (w tym roku była to już 62 edycja tych regat), o Puchar Dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego, o Puchar Wójta Gminy Suwałki.
– Trudno nam byłoby zorganizować te imprezy bez wsparcia, w tym również wsparcia materialnego i finansowego, naszych wypróbowanych Przyjaciół. Chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować za miłą współpracę i wsparcie prezydentowi Miasta Suwałk, Czesławowi Renkiewiczowi, Urzędowi Gminy Suwałki, w osobach Panów Tadeusza Chołko i Zbigniewa Mackiewicza, dyrektorowi Wigierskiego Parku Narodowego, Jarosławowi Borejszo, długoletniemu prezesowi Banku Spółdzielczego w Suwałkach, panu Andrzejowi Kolenkiewiczowi i obecnej prezes banku Monice Krupa, prezesowi Suwalskiego WOPR -u, Mirosławowi Zajko, właścicielowi firmy SABO, Bogdanowi Sadowskiemu, właścicielowi firmy Chata 1 Sławomirowi Żynda – mówił na spotkaniu E. Pietruszkiewicz