W ostatnim czasie w mediach ogólnopolskich wiele uwagi poświęca się agresywnym zachowaniom wśród młodzieży. Na pewno i Państwo śledzą prasowe doniesienia o przypadkach pobić, hejtu internetowego, a nawet tragicznego wydarzenia z Zamościa gdzie na śmierć pobito 16-letniego chłopaka. Znają Państwo zapewne też przypadek z Pruszkowa, gdzie papierosem młodzi ludzie przypalali swojego rówieśnika, czy z Malborka, gdzie agresywna młodzież poniżała nauczycielkę i transmitowała to na żywo w mediach społecznościowych.

Dlatego też podjąłem decyzję, że musimy zwrócić uwagę na ten temat w naszym mieście. W miniony poniedziałek z mojej inicjatywy zorganizowano spotkanie dyrektorów miejskich placówek oświatowych z suwalską Policją oraz Strażą Miejską, by uczulić kadrę kierowniczą oświaty w Suwałkach na wspomniane już przeze mnie wydarzenia.

Przemoc wśród rówieśników w szkole to nie nowość. Natomiast przybiera to bardzo niebezpieczne rozmiary. Naszą rolą jest, by w Suwałkach ten problem nie istniał albo był marginalny. Musimy dmuchać na zimie i zapobiegać ewentualnym zdarzeniom, które mogą mieć również miejsce w naszym mieście.

Zaproszona na spotkanie Policja poinformowała, że w Suwałkach, a także powiecie suwalskim, na szczęście nie ma zbyt wielu zgłoszeń o agresywnej młodzieży, natomiast dochodzi do pojedynczych zdarzeń. Boleśnie przekonał się o tym 17-latek, który w ubiegłym tygodniu ukradł kobiecie torebkę. Został schwytany i decyzją sądu trafił do aresztu.

Policja w trakcie spotkania zwróciła uwagę, że problemem są treści lansowane w telewizji oraz mediach społecznościowych. To dziś najbardziej potęguje agresję wśród młodych ludzi. Zachowania, które są prezentowane w kanałach informacyjnych mają ogromny wpływ na młodzież, której to po prostu imponuje. Musimy na to zwracać szczególną uwagę. To zwłaszcza apel do rodziców.

Dlatego też w trakcie wspomnianego spotkania ustalono, że pracownicy Komendy Miejskiej Policji rozpoczną cykl spotkań z rodzicami w suwalskich szkołach, by uzmysłowić problem agresji wśród młodzieży. Pogadanki z uczniami w tej sprawie zapowiada również Straż Miejska.

Zaapelowaliśmy również do dyrektorów by na godzinach wychowawczych nauczyciele zwrócili uwagę na ten problem.