W tym roku suwalski Ośrodek Sportu i Rekreacji obchodzi swoje 50-lecie działalności. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Suwałki z 1 lipca 1975 r. Powiatowy Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku w Suwałkach przekształcono w Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Jego majątek tworzyła: hala widowiskowo-sportowa (oddana do użytku 22 lipca 1974 r.), hotel Hańcza (oddany do użytku w październiku 1975 r.) oraz tereny Zalewu Arkadia.
O rozwoju suwalskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i jego współczesności „DwuTygodnik Suwalski” rozmawiał z jego dyrektorem Waldemarem Borysewiczem.
– Początki OSiR-u były skromne. Jak to zmieniało się później?
– W 1987 roku pracowało w nim ok. 15 osób. OSiR zarządzał wtedy: halami sportowymi przy ul. Wojska Polskiego, wyciągiem narciarskim w Osinkach, ośrodkiem (po PZPR) – bez oświetlenia w Wasilczykach nad Wigrami, wypożyczalnią sprzętu wodnego w Wasilczykach, terenami nad Zalewem Arkadia z wypożyczalnią sprzętu wodnego, kąpieliskiem w Krzywym z wypożyczalnią sprzętu wodnego i punktem gastronomicznym. 1 lutego 1992 r. do struktur OSiR wprowadzono pływalnię przy ul. Wojska Polskiego 2. W następnym roku przejęliśmy w administrowanie stadion piłkarski wraz z hotelem Suwalskiego Klubu Sportowego „Wigry” oraz stadion lekkoatletyczny. W 1993 r. hotel Hańcza przekazaliśmy Przedsiębiorstwu Turystycznemu „Wigry”.
– Te wszystkie obiekty powstawały przed wieloma laty. Jednak największa zmiana ilościowa i jakościowa bazy sportowej zarządzanej przez OSiR nastąpiła w ostatnich kilkunastu latach.
– Rzeczywiście tak się stało. Od grudnia 2010 r. Ośrodek zarządza Aquaparkiem zlokalizowanym przy ul. Papieża Jana Pawła II 7. 22 listopada 2011 r. wzbogaciliśmy się o zmodernizowany stadion piłkarski wraz z eurocampingiem. Następnie zmodernizowano stadion lekkoatletyczny przy ul. Wojska Polskiego 17. Do użytku przekazano go w październiku 2015 r. Dwa lata później wybudowano most na wyspę oraz zagospodarowano wyspę na Zalewie Arkadia. 23 listopada 2019 r. oddano do użytku Suwałki Arenę, największą halę sportowo-widowiskową w tej części Polski. Dzięki Suwalskiemu Budżetowi Obywatelskiemu i inicjatywom mieszkańców wybudowaliśmy na naszych terenach mnóstwo drobniejszych atrakcji sportowo-rekreacyjnych, w tym m.in.: place zabaw, boiska do piłki siatkowej plażowej, mini-boisko do piłki nożnej dla dzieci, siłownie, bike park i boisko typu Orlik.
– W nazwie instytucji jest sport i rekreacja. W jakich dyscyplinach szkolicie sportowców w OSiR?
– Teraz w OSiR prowadzimy dwie sekcje: modelarstwa lotniczego, która funkcjonuje w budynku przy ul. Wojska Polskiego 17 oraz sekcja bokserska. Bokserzy mają zajęcia w hali Szkoły Podstawowej nr 2. Działania są oczywiście związane ze szkoleniem dzieci i młodzieży oraz wyjazdami na różne zawody sportowe.
– A co z rekreacją?
– Imprezy rekreacyjne organizujemy dla Suwalczan i nie tylko. Jest tego całe mnóstwo, że wyliczę tylko kilka największych: Stacja Pogodne Suwałki, Miss Run i Suwalski Bieg z Wąsem, Rozbiegane Suwałki, Dni Suwałk, półkolonie organizowane w czasie ferii zimowych i wakacji.
– W początkach działalności OSiR-u Suwalczanie mogli przepłynąć kajakiem spod OSiR-u rzeką Czarna Hańcza do Zatoki Słupiańskiej na jeziorze Wigry. Wielu wspomina to z rozrzewnieniem. Czy kiedykolwiek będzie to jeszcze możliwe?
– Oczywiście. W latach 70-tych czy 80-tych była taka możliwość, ale od 1 stycznia 1989 r. po powstaniu Wigierskiego Parku Narodowego od miejscowości Sobolewo do jez. Wigry powstały strefy chronione, z zakazem pływania jakimkolwiek sprzętem. Teraz można spłynąć z Potaszni na nasze bulwary lub z bulwarów do Sobolewa. Spłynięcie jednak jest bardzo trudne. Trasa jest pogrodzona przewróconymi drzewami, betonowymi mostkami i pastuchami rolniczymi. Dno i brzegi są bardzo muliste i wyprawa do atrakcyjnych nie należy.
– Początki OSiR-u są związane też z administrowaniem kąpieliska w Krzywym. Gdzie w tym roku Suwalczanie będą mogli bezpiecznie wypoczywać nad wodą?
– Jeszcze kilka lat temu Ośrodek miał porozumienie z Wigierskim Parkiem Narodowym oraz Gminą Suwałki na prowadzenie tego kąpieliska. W tym roku od 1 lipca do 31 sierpnia będzie przygotowane i prowadzone kąpielisko nad Zalewem Arkadia.
– Dziękujemy za rozmowę.
Teraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach jest największą instytucją sportową w województwie podlaskim. Ma obiekty sportowe, których w województwie nie ma: aquapark, ośrodek żeglarski czy hala, gdzie grają siatkarze PlusLigi. OSiR zarządza też m.in.: stadionem piłkarskim, stadionem lekkoatletycznym, Zalewem Arkadia z siłownią plenerową, kortami tenisowym trawistymi i ceglanymi, halą przy ul. Wojska Polskiego 2 ze ścianką wspinaczkową, eurocampingiem, hostelem, skateparkiem, bike parkiem, street workout, wypożyczalniami sprzętu i rowerów.