W suwalskim Archiwum Państwowego odbędzie się promocja książki Tadeusza Radziwonowicza i Barbary Bojaryn-Kazberuk pt. „Obława augustowska 1945 okoliczności i ofiary w  dokumentach archiwalnych”. Rozpocznie się 5 grudnia (wtorek), godz. 11.00 w Archiwum Państwowym w Suwałkach, ul. T. Kościuszki 69.

12 lipca 1945 r ponad 50 tys. sowieckich żołnierzy III Frontu Białoruskiego rozpoczęło operację przeczesywania terenów powiatów: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego i sokólskiego w celu likwidacji działających w nich oddziałów Armii Krajowej, a także Litewskiej Armii Wolności (LLA). Gotowość bojową jednostki 50. Armii, której powierzono przeprowadzenie operacji, osiągnęły 11 lipca. O godzinie 21 zajęły one „pozycję wyjściową do realizacji wyznaczonych zadań”, które polegały na otoczeniu obszaru prawie 3,5 tys. km kw., dokładnym przeszukaniu lasów i znajdujących się tam miejscowości, zatrzymaniu wszystkich podejrzanych osób, zniszczeniu kryjówek i bunkrów, rekwizycji wszelkiej broni. Teren, na którym zorganizowano „kocioł” rozciągał się od skraju masywu leśnego Puszczy Augustowskiej na północy, po linię rzek: Biebrzy, Wołkuszanki i Czarnej Hańczy na południu, od linii przeszkód wodnych w raz z Kanałem Augustowskim na zachodzie, po linię Niem,na na wschodzie.

Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, a także Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Białymstoku.

źródło: Archiwum Państwowe