W niedzielę 13 grudnia 1981 roku rano, radio i telewizja nadały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Na ulice wielu miast wyjechały czołgi i wozy opancerzone, pojawili się żołnierze oraz liczne oddziały milicji. Władzę w państwie przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Wprowadzono godzinę milicyjną, zamilkły telefony, przestały działać szkoły i uczelnie wyższe.

Tym sposobem złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szansę na demokratyczne przemiany. Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom cierpienie – izolację w ośrodkach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy. Dziesiątki niewinnych straciły życie.

Dziś mijają 43 lata od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Tę rocznicę uczcili dziś z samego rana Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk ze Zdzisławem Przełomcem Przewodniczącym Rady Miejskiej oraz Romanem Rynkowski i Grzegorzem Krysą, Zastępcami Prezydenta Suwałk składając kwiaty pod Dębem Wolności oraz pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.