W tym roku Miasta Suwałki i francuskie Grande-Synthe obchodzą jubileusz 40 lat współpracy. Z tej okazji w obu miastach zaplanowano różne wydarzenia podsumowujące wspólną, długą już historię. W środę (7 marca) Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk spotkał się Merem Grande –Synthe Damien Careme by omówić szczegóły tegorocznych działań. Byłą to też okazja do wymiany upominków.

Miasto Grande-Synthe leży nad jeziorem Puythouck o powierzchni 30 hektarów na północy Francji. Atrakcją miasta są XVI – wieczne kotwice, pomnik św. Jacques de Compostelle, piesze i rowerowe ścieżki wokół jeziora i kanałów. Znajduje się tu Muzeum Minerałów, Muzeum Żelaza i Stali oraz ogród botaniczny. Samorząd Grande-Synthe  graniczy od południowo-zachodniej strony z Dunkierką. Wcześniej była to rolnicza gmina specjalizująca się w uprawie warzyw i hodowli jabłoni. Park Puythouck (130 ha), obejmuje edukacyjny sad, który jest jego główną atrakcją miasta. Wraz z powstaniem hut (Usinor i Sollec) w latach 60-tych Grande Synthe przeobraziło się w 25-tysięczne miasto. Jest miastem wielokulturowym (ponad 20 narodowości). Największe znaczenie ma tu przemysł metalurgiczny.

Współpraca Suwałk z Grande Synthe rozpoczęła się w latach 70-tych. Wtedy to powstało Towarzystwo Przyjaciół Grande Synthe. W 1978 roku podpisano pierwszą umowę o współpracy. Rozpoczęły się wymiany turystyczne i kulturalne. Do Francji wyjeżdżały zespoły artystyczne (np. Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”), grupy młodzieży, sportowcy i inni.  Obecnie współpraca miast dotyczy głównie działań kulturalnych (wymiana artystów, którzy uczestniczą w Suwałki Blues Festival i Bay Car Blues Festival), edukacyjnych (wymiana młodzieży) i sportowych.

Takie też działania znalazły się w podpisanym wczoraj w Grande-Synthe porozumieniu o współpracy na ten rok.

Miasto Suwałki z okazji jubileuszu zaplanowało wydanie pamiątkowej kroniki oraz organizację plenerowej wystawy pokazującej 40 lat współpracy. Odsłonięcie wystawy zostało wstępnie zaplanowane na tegoroczne Dni Suwałk.