Suwalski Ośrodek Sportu i Rekreacji obchodzi jubileusz 40-lecia. Jak przystało na placówkę zajmującą się sportem i rekreacją, tygodniowe obchody rozpoczęły się biegiem ulicznym pn. „Suwałki 10,5”. Codziennie na terenach rekreacyjnych przy zalewie Arkadia odbywały się zajęcia rekreacyjne i sportowe, w których mogli uczestniczyć mieszkańcy naszego miasta, w tym cieszące się dużą popularnością wśród suwalczanek zumba i body art. Suwalczanom zaprezentowali się zawodnicy i trenerzy sekcji sportowych OSiR: bokserzy, modelarze i żeglarze. Siatkarze plażowi rywalizowali w turniejach rozgrywanych na plaży miejskiej, a miłośnicy nordic walking mogli pospacerować nad zalewem Arkadia bądź odbyć trening biegowy z „Białym Miśkiem”.

Nie zabrakło też atrakcji w ostatnie sobotnie popołudnie nad obiektach OSiR. Najpierw był piknik rodzinny, czyli dla każdego coś miłego, a potem mecz Drużyny Przyjaciół Suwałk z Reprezentacją Artystów Polskich, zakończony wynikiem 8:4 dla Drużyny Przyjaciół Suwałk. Było ciekawie, bo gole padały co 7-8 minut.

A w niedzielę suwalczanie mogli podziwiać umiejętności drwali, którzy rywalizowali w sześciu widowiskowych konkurencjach. Można też było sprawdzić się we wbijaniu gwoździa na czas oraz w rzucie butem filcowym do celu. Zawodom towarzyszyły zmagania w siłowaniu na rękę.

Oczywiście urodziny OSiR nie mogły obyć się bez jubileuszowego spotkania z udziałem pracowników i zaproszonych gości. Na spotkanie jubileuszowe z okazji 40-lecia suwalskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przybyli politycy, samorządowcy, przedstawicieli instytucji współpracujących z OSiR, a przede wszystkim byli i aktualni pracownicy Ośrodka. Nie zabrakło nagród, odznaczeń i gratulacji.

Dyrektor OSiR Waldemar Borysewicz przedstawił aktualny stan tej instytucji, która zatrudnia 117 osób i dysponuje 10,5 mln rocznego budżetu. Rocznie obiekty suwalskiego OSiR odwiedza ok. pół miliona osób.

O przyszłości Ośrodka mówił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Zapowiedział m.in. budowę krytych kortów nad zalewem Arkadia.

Swoje osiągnięcia na wystawie w aquaparku prezentują sekcje działające w OSiR: bokserska, żeglarska oraz modelarstwa lotniczego. Współczesny suwalski OSiR to m.in.: aquapark, odnowiona hala sportowa przy ul. Wojska Polskiego, remontowany stadion lekkoatletyczny z kortami, tereny rekreacyjne nad Zalewem Arkadia, skatepark, ośrodki żeglarskie w Starym Folwarku i Suwałkach, pływalnia, siłownia, stadion piłkarski, dom noclegowy, a przede wszystkim ludzie – pracownicy OSiR, dzięki którym tysiące suwalczan może uczestniczyć w licznych imprezach rekreacyjnych, sportowych oraz przeżywać emocje sportowe. Dziękujemy im za to i życzymy powodzenia na następne co najmniej 40 lat.

 

————///////////————

 

suwalki

Przed czterdziestoma laty Lech Nowikowski został pierwszym dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dziś tak to wspomina:

– Poprzednikiem OSiR był POSiW, czyli Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku, do którego zostałem skierowany, jako dyrektor, w 1971 roku. Po kilku latach, 1 lipca 1975 roku, POSTiW stał się OSiR-em i mamy piękny jubileusz. Trudno w kilku zdaniach powiedzieć wszystko, co było ważne, więc powiem tylko to, co najważniejsze, a najważniejsi zawsze byli ludzie, którzy oddawali swojej pracy nie tylko czas, ale serce. Stąd, mimo olbrzymich trudności, powstały piękne jak na tamten czas obiekty – pierwsza w mieście hala sportowa, hotel (miały być  cztery piętra, ale z rozpędu zrobiliśmy siedem), Arkadia, słowem  pierwszy prawdziwy kompleks sportu i wypoczynku. Halę widowiskowo-sportową oddaliśmy do użytku 22 lipca 1974 roku. Fantastyczną rolę w jej powstaniu odegrał Eugeniusz Szoch, słynny dyrektor Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego, któremu przyszło budować halę sportową. Niech to będzie jednocześnie ukłon w stronę tych wszystkich, którzy tak fantastycznie pracowali na rzecz naszego miasta. Jak wiemy odbyło się tu tysiące imprez przez te lata. Arkadia powstała dzięki żołnierzom z ełckiej jednostki, która dysponowała ciężkim sprzętem, jej dowódca lubił Suwałki.

Dziś mamy inny czas i inne powody do dumy i radości z powodu tak pięknego rozwoju miasta, jaki na co dzień obserwujemy. Wszystkim życzę wspaniałych przyszłych lat.