Oficjalnie otwarto Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy Psychiatryczny, który powstał w budynku przy ul. Reja 67A w Suwałkach. W otwarciu wzięli udział: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

Kompleks sportowo-rekreacyjny wyposażony w salę bilardową, kręgielnię, siłownię oraz strefę relaksu. Dzięki temu pacjenci szpitala będą mogli dochodzić do zdrowia w nowoczesnych i komfortowych warunkach.

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczo Psychiatryczny udało się stworzyć dzięki funduszom z Programu „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego z Projektu pn.: „Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej”.

– Cieszę, że w tej części miasta powstają kolejne nowe obiekty. Rozwija się osiedle mieszkaniowe, pięknieje szpital. Są inwestowane środki również w tę placówkę.To miejsce bardzo nowoczesne i niezwykle potrzebne mieszkańcom nie tylko Suwałk ale też powiatu, a nawet regionu – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który na ręce dyrektor Bożeny Łapińskiej przekazał Herb Suwałk z prośbą o umieszczenie go na ścianach nowego budynku. .

– To jedyny taki zakład w Polsce, który proponuje pacjentom nowoczesne metody leczenia w nowoczesnych warunkach. Kompleks sportowo-rekreacyjny będzie służył pacjentom nie tylko zakładu ale też całego szpitala psychiatrycznego. A nowy budynek pozwoli nam przyjść więcej pacjentów. Do zakładu możemy teraz przyjąć nie 40, a 65 pacjentów, co zmniejszy kolejkę, która w tej chwili wynosi 120 dni – poinformowała Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Suwałkach.

Okres realizacji projektu obejmował lata 2014 – 2017.  Całkowita wartość wynosiła 11 635 865,00 zł, z czego 9 308 692,00 zł stanowiło dofinansowanie z Funduszy Norweskich oraz 2 327 173,00 zł ze strony Samorządu Województwa Podlaskiego.

W nowym miejscu pacjenci będą mieli do dyspozycji dwukondygnacyjny budynek z przestrzennymi salami wyposażonymi w łazienki oraz kompleksem sportowo-rekreacyjnym wyposażonym w salę bilardową, siłownię, kręgielnię, saunę oraz strefę relaksu.