Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej zorganizowała akcję „300 czytelników na 300-lecie Suwałk”, podczas której równocześnie, razem czytano książki o Suwałkach.

Każdy mógł się przyłączyć do wspólnego „cichego czytania” w Galerii „Chłodna 20” oraz w budynku SOK przy ul. Noniewicza. Najliczniej do akcji przyłączyła się młodzież z suwalskich szkół: Zespołu Szkół nr 8, Zespołu Szkół nr 10 oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Lityńskiego. Z książką w ręku wyszli ze szkół by czytać tam, gdzie było ich widać. W ten sposób ożywili przestrzeń publiczną dzięki literaturze. Od lat w Polsce czytanie wśród innych było codzienną tradycją. Warto do tego powrócić. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe wspólne czytanie przeniesiono z Placu Marii Konopnickiej do budynku. Wśród uczestników wylosowano upominki. W czasie wspólnego czytania hymn Suwałk wykonał chór suwalskich seniorów, do którego przyłączyła się młodzież.

Wydarzenie związane jest z obchodami 300. rocznicy nadania przez kamedułów wigierskich praw miejskich Suwałkom. Akcja „300 czytelników na 300 lecie Suwałk” zorganizowana została w ramach projektu Stowarzyszenia Kulturalnego „Bibliofil” zatytułowanego „Suwałki nie tylko w legendach” dofinansowanego z budżetu Miasta Suwałki.