Zawsze podkreślam, że rozwój Suwałk powinien opierać się na osobach młodych. Dlatego też od kilku lat wprowadzamy w Suwałkach takie rozwiązania, które sprawią, że nasze miasto będzie atrakcyjnym miejscem do życia dla młodego człowieka. Wybudowaliśmy takie obiekty jak aquapark czy Suwalski Ośrodek Kultury. Dzięki dobrej współpracy suwalskiego samorządu i lokalnych przedsiębiorców powstaje coraz więcej nowych i atrakcyjnych miejsc pracy. Funkcjonuje program Suwalska Rodzina Plus. Sprzedajemy działki deweloperom pod atrakcyjne budownictwo mieszkaniowe.

To właśnie sprawa mieszkań dla młodych suwalczan – w ostatnich dniach – szczególnie przyciągnęła moją uwagę. Młode rodziny, które chciałyby się usamodzielnić często borykają się z takim problemem, że nie mają gdzie zamieszkać. Z jednej strony zarobki, jakie osiągają, nie pozwalają im starać się o kredyt na zakup własnego M, ponieważ nie mają zdolności kredytowej. Z drugiej strony, ich zarobki są za wysokie, by starać się o przydział mieszkania z zasobu komunalnego.

Dlatego też chciałbym by w Suwałkach powstały tanie mieszkania na wynajem. Są dwie możliwości.

Pierwsza z nich to budowa zupełnie nowego bloku. Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje Fundusz Municypalny, dzięki któremu łatwiej byłoby udźwignąć polskim samorządom koszta takich inwestycji. Jesteśmy już wstępnie zainteresowani kwestią wzięcia udziału w takim projekcie. Jeżeli dojdzie do utworzenia tego funduszu przez BGK i poznamy szczegółowe zasady jego wdrażania, będziemy rozważali, czy się do niego przyłączyć.

Druga możliwość to wydzielenie istniejących już mieszkań z zasobów, którymi administruje Zarząd Budynków Mieszkalnych. Zleciłem już urzędnikom przeprowadzenie stosownej analizy prawno – ekonomicznej powyższych zagadnień.

Mam nadzieję, że uda nam się wypracować taki model i w miarę szybko wprowadzić go w życie. Mam również nadzieję, że taka oferta spotka się z dużym zainteresowaniem oraz uznaniem ze strony młodych suwalskich rodzin.

Jak zawsze będę na bieżąco Państwa informował o postępach prac związanych z tym zagadnieniem.