Skąd sukcesy suwalskich sportowców?

W rankingu „Lider wspierania sportu masowego”, który opracowało Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, wśród miast na prawach powiatu Suwałki zajęły bardzo wysokie, trzecie miejsce.

Warto zaznaczyć, że drugi w tym zestawieniu Płock, wyprzedził nasze miasto jedynie o 1 grosz. Pierwsze miejsce w rankingu „Wspólnoty” przypadło Sopotowi. Ranking opracowano w oparciu o wydatki bieżące poniesione na kulturę fizyczną w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Cieszę się, że tak wysoka pozycja, którą zajęliśmy w rankingu, przekłada się bezpośrednio na sukcesy naszych sportowców. I-ligowe Wigry Suwałki, I-ligowy Ślepsk Suwałki, SKB-Litpol-Malow grający w ekstraklasie polskiego badmintona, to tylko nieliczne przykłady pokazujące, że sport w naszym mieście, mówiąc wprost, ma się dobrze!

Osobiście jestem wielkim fanem sportu. Zawsze uważałem, że sprawność fizyczna oraz dbanie o nią już od najmłodszych lat, przyniesie efekty w przyszłości. Dlatego co roku przeznaczamy bardzo duże środki finansowe na upowszechnianie sportu – szczególnie wśród najmłodszych suwalczan. W tym roku na upowszechnianie kultury fizycznej przeznaczyliśmy ponad milion złotych.

Bardzo dużo środków finansowych co roku kierujemy też na przebudowę i modernizację infrastruktury sportowej w naszym mieście. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w Suwałkach powstały zupełnie nowe, trzy boiska przyszkolne. W ramach Budżetu Obywatelskiego zmodernizowaliśmy boisko przy Zespole Szkół nr 7. Rozpoczęła się warta blisko 12 milionów złotych przebudowa stadionu lekkoatletycznego. W tym roku powstanie nowe boisko przy Zespole Szkół nr 9 oraz Parkour Park przy Zalewie Arkadia. Najważniejsze jest to, że na większość tych inwestycji udaje nam się pozyskać środki z budżetu państwa.

Oprócz tego mamy już kolejne plany, które być może uda się zrealizować w ciągu najbliższych 2-3 lat. Mam tu na myśli budowę kompleksu kortów tenisowych obok Zalewu Arkadia, modernizację boisk bocznych na stadionie piłkarskim przy Zarzeczu oraz budowę boiska przy Zespole Szkół nr 10.

Wysokie miejsce w rankingach oraz dobre wyniki osiągane przez suwalskich sportowców są dowodem na to, że właściwie wydatkujemy pieniądze. Ważne jest, że środki finansowe przekazane na sport nie zaspokajają jedynie potrzeb samych sportowców, ale dostarczają również rozrywki mieszkańcom Suwałk. Dowodem tego jest zawsze wypełniona po brzegi hala OSiR na meczach Ślepska Suwałki oraz wielu widzów na trybunach stadionu piłkarskiego na Zarzeczu podczas meczów Wigier.

Morał płynący z tego wszystkiego jest jeden. Sport to zdrowie! Dlatego zachęcam Państwa do korzystania z oferty sportowej naszego miasta oraz dopingowania suwalskich sportowców.