Pięciu radnych zadało pytania w czasie lutowej sesji Rady Miejskiej w Suwałkach.
Karol Korneluk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapytał o możliwości podłączenia domów jednorodzinnych do sieci PEC lub gazowej. Prezydent Czesław Renkiewicz poinformował, że spotkał się z przedstawicielami PEC oraz firmy wykonującej sieć gazową w Suwałkach. Na spotkaniu przedstawili oni swoje zamierzenia inwestycyjne, z których wynika, że oferta PEC będzie kierowana przede wszystkim do zarządców budynków wielorodzinnych i większych odbiorców ciepła. Natomiast firma gazowa swoją ofertę skieruje głównie do właścicieli domów jednorodzinnych. Prezydent Suwałk zapowiedział, że wkrótce suwalczanie otrzymają przejrzystą informację o możliwościach technicznych i kosztach podłączenia do PEC i sieci gazowej.
Radny zapytał o organizację opieki nad dziećmi w czasie rekolekcji w szkołach podstawowych. Ewa Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk odpowiedziała, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej szkoły mają prawo do 3 dni wolnych na rekolekcje wielkopostne. Jednak nie oznacza to, że są to dni wolne od zajęć. Dyrektor szkoły ma obowiązek zorganizowania zajęć opiekuńczych dla uczniów, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach. Natomiast każda szkoła reguluje szczegółowo organizację rekolekcji. K. Korneluk prosił też o informację na temat przynależności suwalskiego samorządu miejskiego do różnych organizacji i stowarzyszeń oraz kosztów i pożytków płynących z tej przynależności. Cz. Renkiewicz zapowiedział, że taka informacja zostanie przygotowana i przedstawiona na piśmie.
Jacka Juszkiewicza z Prawa i Sprawiedliwości zaniepokoiły śmieci jakie pozostają po dniach targowych w okolicy targowiska przy ul. Bakałarzewskiej. Dariusz Przybysz, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej poinformował, że pracownicy spółki sprzątają nie tylko teren targowiska, ale też jego okolice. Jednak czystość zależy przede wszystkim od 400- 500 osób prowadzących tam działalność, bo odpowiednia infrastruktura do utrzymania porządku jest. Prezes zadeklarował kolejne działania zmierzające do poprawy czystości na targowisku i w jego otoczeniu. Radny zaproponował wybudowanie hali targowej na targowisku przy ul. Bakałarzewskiej. D. Przybysz uważa, że powstanie takiej hali jest nierealne, bo nie są nią zainteresowane osoby prowadzące tam działalność. J. Juszkiewicz zapytał też o możliwość poprawy nawierzchni drogi dojazdowej do tego targowiska. Prezydent Cz. Renkiewicz poinformował, że proponował osobom prowadzącym tam działalność gospodarczą partycypację wspólnie z PGK w kosztach wykonania odpowiedniej drogi. Nie było odzewu na tę propozycję.
Bogdan Bezdziecki z Prawa i Sprawiedliwości zapytał o celowość powołania zespołu do opracowywania propozycji nazw ulic, placów i rond skoro zmiany nazw ulic wynikające z ustawy dekomunizacyjnej są konsultowane bezpośrednio z mieszkańcami. Zdaniem prezydenta Cz. Renkiewicza zespół jest potrzebny bo powstają nowe ulice, które muszą być odpowiednio nazwane. Z kolei zmiany nazw ulic czasami niepokoją mieszkańców, którzy nie chcą dużego zamieszania. Dlatego potrzebne są takie wyjaśniające spotkania. Pierwsze odbyło się w sprawie zmiany nazwy ul. XXX-lecia PRL. Wśród mieszkańców tej ulicy największe uznanie zyskała nowa nazwa- ul. Kawaleryjska. I taką propozycję prezydent Suwałk przedstawi radnym.
Kolejne spotkanie z mieszkańcami ul. M. Buczka ( dawnej Raczkowskiej) odbędzie się 7 marca o godz. 17 w SP nr 4. Do udziału w tym spotkaniu prezydent zachęcał radnych. Z informacji Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że na podstawie ustawy dekomunizacyjnej nie mogą być zmieniane nazwy ulic : 1-go Maja i Ludwika Waryńskiego. W Suwałkach wątpliwości budzą jeszcze nazwy ulic: 23-go Października ( dawna Filipowska), H. Mereckiego i T. Paweckiego.
Zbysław Grajek z Platformy Obywatelskiej zapytał o przyczyny zmiany prezesa Parku Naukowo- Technologicznego oraz o sposób powołania nowego prezesa. Cz. Renkiewicz poinformował, że poprzedni prezes Parku Naukowo- Technologicznego Polska Wschód złożył rezygnację. Natomiast Dariusza Bogdana jako kandydata na stanowisko prezesa Radzie Nadzorczej zarekomendował prezydent Suwałk. Przy wyborze prezesa Parku są stosowane różne procedury.
Zdzisław Przełomiec z klubu „Łączą nas Suwałki” zwrócił uwagę na problem, który do niego i radnej Doroty Jabłońskiej z Prawa i Sprawiedliwości zgłosił jeden z suwalczan. W zatoce komunikacji miejskiej przy ul. Utrata, naprzeciw dworca PKS zatrzymują się autokary różnych przewoźników krajowych i zagranicznych świadczących usługi transportowe, co stwarza duże niebezpieczeństwo. Czasami pasażerowie i kierowcy wkładają bagaże do autokarów od strony ruchliwej drogi tranzytowej. Cud, że nie doszło tam jeszcze do tragedii.Cz. Renkiewicz stwierdził, że nie ma możliwości prawnych by przymusić przewoźników do korzystania z bezpiecznego dworca PKS. O tym, że wybierają oni zatokę komunikacji miejskiej przy ul. Utrata decyduje kalkulacja finansowa. Za zatrzymanie się w tej zatoczce płacą 6 gr, a za zatrzymanie się na dworcu PKS muszą zapłacić 20 zł. Póki co, nie ma tutaj dobrego rozwiązania, ale na pewno służby miejskie zastanowią się nad poprawą bezpieczeństwa w tym miejscu.