28 edycja Mikołajkowego Autobusu Radia 5

28 edycja Mikołajkowego Autobusu Radia 5

Znane od 1994 r. przedsięwzięcie charytatywne pod nazwą Mikołajkowy Autobus Radia 5 odbyło się po raz kolejny. Od 28 lat 6 grudnia realizowana jest akcja pomocowa lokalnej rozgłośni radiowej, której celem jest wsparcie podopiecznych Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci „Przystań” w Suwałkach. Raz do roku dziennikarze wraz z dziećmi „Przystani” przez cały dzień spotykają się z dobroczyńcami, którzy w sposób materialny postanawiają wesprzeć potrzebujących.

I choć po raz drugi, z uwagi na panująca pandemię, autobus fizycznie nie wyjechał na ulice miasta, to chętnych na podarowanie dzieciom słodyczy, zabawek, ubrań czy pieniędzy nie zabrakło. Wśród darczyńców znaleźli się także samorządowcy: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec i radny Marek Zborowski-Weychman. Włodarze przekazali m.in. kosz ze słodyczami oraz stół do gry w bilarda.

– Cieszymy się, że akcja trwa nieprzerwanie i, że są chętni do pomocy i sprawni organizatorzy przedsięwzięć, które umożliwiają zebranie, tego co przydaje się potrzebującym (…). Spotykamy się w nieco innych okolicznościach niż zazwyczaj, kiedy to odwiedzaliście nas w Urzędzie Miejskim. Wierzę, że przekazywane prezenty spodobają się podopiecznym organizacji Przystań i będą im służyły – powiedział Cz. Renkiewicz.

Tegoroczna 28 edycja przyniosła setki upominków oraz gotówkę w wysokości ponad 6 tys. zł. Do pomocy włączyły się sklepy, hurtownie, zakłady pracy, instytucje państwowe i samorządowe oraz przedszkola i szkoły, a także osoby fizyczne. Akcją żyło niemal całe miasto. Wszystkim darczyńcom, których było blisko 80, za pomoc i wsparcie podziękował Marcin Butkiewicz, kierownik „Przystani”.

Placówka „Przystań” zlokalizowana przy ulicy Waryńskiego 39. Aktualnie opiekuje się ona sześćdziesięciorgiem wychowanków. Dzieci mają tu zapewnioną pomoc w odrabianiu lekcji, zajęcia sportowe i socjoterapeutyczne oraz posiłki.

Top