Każdy kolejny tydzień przynosi bardzo dynamiczne zmiany związane z naszym codziennym funkcjonowaniem. Mam oczywiście na myśli szybko rozwijającą się sytuację związaną
z pandemią koronawirusa. Bardzo duże dzienne przyrosty osób chorych powodują, że Rząd decyduje się na wprowadzanie kolejnych ograniczeń – tak jak to miało miejsce wiosną tego roku.
Obecnie najbardziej dotknięci obostrzeniami są ludzie młodzi, którzy ponownie w zdecydowanej większości powrócili do nauki zdalnej oraz osoby starsze, do których apeluje się by zostały w domach. O ile w przypadku ludzi młodych sytuacja wydaje się być w miarę opanowana w związku z wprowadzeniem elektronicznych systemów do nauki w trybie zdalnym, oraz naturalnej opieki ze strony rodziców, o tyle chciałbym do Państwa zaapelować by szczególną opieką otoczyć w tym trudnym okresie osoby starsze.

Rząd podjął decyzję, że seniorzy powyżej 70 roku życia powinni zostać w domu, z wyłączeniem takich sytuacji, jak konieczność zrobienia zakupów czy wykonywania innych istotnych czynności, jak chociażby praca zawodowa. Ja apeluję do wszystkich osób, które w swoich rodzinach mają seniorów by pomagali im w czynnościach życia codziennego. Jeżeli mogą Państwo pomóc w zrobieniu zakupów, wykupieniu leków czy innych czynności, to proszę by taką opieką otoczyć naszych suwalskich seniorów.

W chwili gdy piszę ten tekst wiem, że w Suwałkach aktualnie choruje ponad 200 osób. Prawie drugie tyle już wyzdrowiało. Niestety zmarły też 3 osoby, które były już w podeszłym wieku i obarczone były chorobami współistniejącymi. Dbajmy o seniorów. Naszą odpowiedzialnością i pomocą zadbamy też o personel medyczny szpitali. W Suwałkach już kolejny trzeci oddział zostaje przekształcony pod potrzeby pacjentów z COVID-19. W podsuwalskim Starym Folwarku funkcjonuje izolatorium. Medycy mają coraz więcej pracy.

Chciałbym też zaapelować do wspomnianej już grupy osób zdrowych by rozważyły możliwość oddania osocza, z którego powstaje skuteczny lek na zwalczanie koronawirusa. Terapia osoczem ozdrowieńców to obecnie jedna z najlepiej rokujących form leczenia osób zakażonych. Dlatego proszę wszystkich, którym udało się pokonać tę chorobę by zdecydowali się na taką formę pomocy i skontaktowali się z naszą stacją krwiodawstwa.