W tym tygodniu będziemy obchodzić 25-lecie istnienia samorządu terytorialnego w Polsce. To czas, w którym warto podsumować to jak przez ten okres zmieniło się nasze – dziś blisko 70-tysięczne miasto. Uważam, że Suwałki to jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich na ścianie wschodniej naszego kraju. Jesteśmy największym miastem na Suwalszczyźnie, będącym stolicą malowniczego pojezierza suwalsko-augustowskiego.

O dobrych perspektywach naszego miasta świadczy nie tylko jego unikatowe położenie, ale również jego dynamiczny rozwój w okresie ostatnich 25 lat.

Po 1989 roku Suwałki jako miasto wojewódzkie rozwijały się dość szybko. Przede wszystkim dynamicznie wzrastała liczba ludności. Pod koniec lat 80 Suwalczan było niecałe 55 tysięcy. W ciągu 25 lat liczba ta wzrosła o 15 tysięcy osób i od kilku lat utrzymuje się na niezmiennym poziomie ponad 69 tysięcy mieszkańców.

Duży wpływ na rozwój Suwałk miało powstanie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w 1996 roku. W podstrefie Suwałki pracuje dziś blisko 3 tysiące osób, a w najbliższym czasie ta liczba może znacząco wzrosnąć. Wszystko dzięki temu, że zakłady funkcjonujące w Suwałkach wciąż rozwijają się. Świadczą o tym powstające nowe fabryki, które jeszcze w 2015 roku planują zatrudnienie kilkuset osób oraz plany związane z powiększeniem strefy o kolejne hektary uzbrojonych terenów inwestycyjnych.

Z pewnością krzywdząca dla Suwałk była reforma administracyjna z 1999 roku, kiedy to straciliśmy status miasta wojewódzkiego. Jednak potrafiliśmy wykorzystać kolejną szansę jaką jest członkowstwo Polski w Unii Europejskiej.

Suwałki od lat znajdują się w ścisłej czołówce miast na prawach powiatu jeżeli chodzi o wykorzystanie środków finansowych z Unii Europejskiej. Potwierdzają to liczne wyróżnienia, nagrody, a także rankingi. W czasie 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej w Suwałkach zainwestowano ponad 566 milionów złotych z czego dofinansowanie pieniędzmi europejskimi wyniosło blisko 352 milionów złotych. Powstało wiele nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej jak nowoczesny Aquapark z pływalnią, sala koncertowo – teatralna będąca siedzibą Suwalskiego Ośrodka Kultury czy Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód. Zmodernizowano również stadion piłkarski OSiR czy budynek Muzeum Okręgowego, a także przeprowadzono rewitalizację zabytkowego śródmieścia Suwałk i Placu Marii Konopnickiej, który stał się atrakcyjnym miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Dzięki środkom UE zakupiono także nowe autobusy komunikacji miejskiej, zmodernizowano oczyszczalnię ścieków oraz wybudowano kilometry nowoczesnych, bezpiecznych dróg i ścieżek rowerowych.

Myślę, że Suwałki bardzo dobrze wykorzystały ostatnie 25 lat i mam tu na myśli wszystkie sfery życia społecznego naszego miasta.

W Urzędzie Miejskim w Suwałkach przygotowaliśmy specjalną wystawę poświęconą przemianom, jakie dokonały się w naszym mieście na przełomie ostatnich 25 lat. Serdecznie Państwa zapraszam do odwiedzenia suwalskiego ratusza i przeżycia chwili zadumy nad tym, jak zmieniła się nasza mała ojczyzna.