W poniedziałek rozpoczęły się ferie zimowe w województwie podlaskim, a tym samym w Suwałkach. Uczniowie do szkół wrócą 6 lutego. W naszym mieście jest 6 126 uczniów w szkołach podstawowych i 3 984 uczniów w szkłach ponadpodstawowych. Mamy też, oczywiście przedszkola, do których uczęszcza 1 900 dzieci, jednak przedszkola w ferie pracują normalnie.

Miejskie jednostki kultury i sportu na te 2 tygodnie przygotowały bardzo bogatą ofertę. Zachęcam, by skorzystać z tych zajęć. Zwłaszcza teraz w dobie pandemii, gdzie co jakiś czas powraca zasada, że lekcje odbywają się zdalnie, istotne jest, by dzieci pozostawiły komputery i mogły wspólnie z rówieśnikami brać udział w różnych aktywnościach. Szczegóły znajdą Państwo na stronach internetowych naszych instytucji oraz Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Dwutygodniowy odpoczynek dla dzieci i nauczycieli to również czas do refleksji nad przyszłością suwalskiej oświaty. Kilka dni temu poznaliśmy ogólnopolski ranking Perspektyw szkół. W przypadku liceów ogólnokształcących najwyżej z suwalskich placówek uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące, które znalazło się na 257 miejscu (w ubiegłym roku miejsce 221). III LO w Suwałkach zostało sklasyfikowane na 313 miejscu (awans z 380), a II LO na 838 miejscu w kraju (spadek z 485). Z kolei w ogólnopolskim rankingu techników znalazła się tylko jedna placówka (w ubiegłym roku były dwie). Na 339 uplasowało się Technikum nr 4 (spadek z 156). Gratuluję dyrekcji i nauczycielom z III LO. W przypadku pozostałych placówek wyniki nie napawają optymizmem. Mam jednak nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie.

Receptą na to może być Strategia Rozwoju Oświaty w naszym mieście do 2030 roku. To szeroko konsultowany dokument przygotowany przez m.in. środowisko oświatowe naszego miasta. Dokument ma zostać przyjęty przez Radę Miejską w Suwałkach już jutro. Liczę na to, że będzie to „drogowskaz”, który skieruje losy suwalskiej oświaty na lepszą ścieżkę, a w przyszłym roku będziemy mogli mówić o awansie naszych szkół w rankingach. Edukacja i wychowanie to największy element działalności naszego miasta pod kątem wydatkowania środków finansowych. Chciałbym, żeby w parze szło zarówno wysokie finansowanie tego zadania jak i efekty w postaci dobrze wykształconych młodych ludzi.