Mam dziś dla Państwa bardzo dobre wiadomości. Suwałki dołączą do „Rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”.

Dwa tygodnie temu w tej sprawie zainterweniowałem z przedstawicielami biznesu. Swoje działania przeprowadził także Poseł na Sejm RP Jacek Niedźwiedzki.

Powstała specjalna petycja, pod którą zebrano 1703 podpisy. Bardzo dziękuję mieszkańcom Suwałk i Suwalszczyzny za tak duże poparcie petycji.

W tym tygodniu w Sejnach petycja trafiła na ręce Jacka Protasa, Sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który zapewnił, że zarówno Suwałki jak i Powiaty Suwalski i Sejneński będą ujęte w programie.

Przypomnę, że wychodząc naprzeciw potrzebom samorządów obszarów przygranicznych Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało „Rządowy program rozwoju północno wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”.

Niestety w projekcie tego programu zapomniano o Mieście Suwałki oraz Powiatach Suwalskim i Sejneńskim, które z powodu trwającej wojny na Ukrainie stały się słynne w Polsce, a także za granicą.

Po nagłośnieniu tej sprawy padło oficjalne zapewnienie, że nasz region będzie włączony do programu.

Dziękuję Panu Ministrowi Jackowi Protasowi za zrozumienie i zmianę zapisów programu. Miasto Suwałki, a nawet cały nasz region traci jeszcze bardziej na sytuacji związanej z wojną. Tracimy głównie wizerunkowo, a w konsekwencji i biznesowo, gdyż odstrasza się od tego regionu potencjalnych inwestorów. Dziękujemy i liczymy na jeszcze większe wsparcie dla Suwałk i Suwalszczyzny.