W tym roku Polska obchodzić swoje 20-lecie w Unii Europejskiej. Miasto z tej okazji wydało kalendarz na 2024 rok prezentujący najważniejsze inwestycje wsparte funduszami europejskimi. Powstał też specjalny album.

– W tym roku, dokładnie 1 maja, minie dwadzieścia lat, od kiedy Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Oczywiście nie możemy pominąć tak istotnej daty. Dzięki środkom z Unii Europejskiej Polska i Suwałki stały się pełnoprawnym europejskim partnerem, który nie ma się czego wstydzić – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Przez te dwie dekady tylko jako Miasto zrealizowaliśmy 99 projektów na łączną kwotę prawie 921 mln zł. Dofinansowanie unijne sięgnęło blisko 563 mln zł. Dzięki naszym kolejnym planom ta suma na pewno jeszcze wzrośnie – podsumowuje Prezydent Miasta Suwałk.

To dzięki środkom unijnym wybudowano tak potrzebną naszemu miasta obwodnicę. Dziś już niektórzy nie pamiętają jak wyglądało życie w Suwałkach kiedy tysiące tirów przejeżdżało codziennie przez centrum miasta. Dzięki Unii Europejskiej poprawił się standard życia blisko 70.000 Suwalczan nie tylko dzięki obwodnicy, ale też prawie setce wspomnianych projektów.

Aquapark, nowoczesna sala koncertowo-teatralna, obiekty sportowe i wiele wyremontowanych i wykonanych ulic, jak: Reja, 24 sierpnia, Wigierska, czy ulic wychodzących w tzw. trasę wschodnią.  Za pieniądze z Unii powstały bulwary wraz z budynkiem Galerii Stara Łaźnia, zmodernizowano przedszkola i szkoły, a także zakupiono nowoczesny tabor  autobusowy.

– W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy w Suwałkach różne przedsięwzięcia. Jednymi z nich jest już wydany kalendarz na rok 2024 i album podsumowujący działalność Miasta Suwałki w oparciu o środku z Unii Europejskiej. Na 1 maja 2024r. szykujemy piknik rodzinny, którego szczegóły przedstawimy już niebawem – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Samorząd chce przypominać mieszkańcom jak przeobraziło się nasze miasto. Pasażerowie autobusów komunikacji miejskiej mogą oglądać na monitorach w autobusach infografiki, które pokazują metamorfozę Suwałk.

W mediach społecznościowych Miasta „Pogodne Suwałki” na facebooku i Instagramie uruchomiono specjalny cykl postów. W każdy czwartkowy wieczór publikowane są zdjęcia i informacje na temat projektów unijnych zrealizowanych w Suwałkach. Podobne działanie zrealizuje też DwuTygodnik Suwalski.