Początki suwalskiego hospicjum sięgają lat 90-tych XX wieku. Pracownicy medyczni wykonywali wtedy swoją pracę na zasadach wolontariatu. Teraz suwalski Zespół Opieki Paliatywnej dzieli się na trzy najważniejsze części. Pierwsza z nich to Hospicjum Stacjonarne i domowa opieka paliatywna, czyli miejsce dla osób, które zbliżają się do śmierci, najczęściej z powodu chorób nowotworowych. Kolejna to Zakład Opiekuńczo-Leczniczy skierowany jest do przewlekle chorych pacjentów. Tutaj leżą pacjenci m.in. po udarach, zawałach, a nawet z nadciśnieniem tętniczym, w sytuacji gdy pacjent jest starszy lub nie jest w stanie sam się poruszać. Trzeci oddział to Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla pacjentów podłączonych do respiratorów. Pracownicy suwalskiego hospicjum pomagają chorym i ich rodzinom w najtrudniejszych chwilach życia.
– W suwalskim Hospicjum Stacjonarnym jest 14 miejsc, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym tych miejsc jest 22, natomiast w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Wentylowanych Mechanicznie – 14.
– Na miejsce w hospicjum stacjonarnym czeka się ok. 1 miesiąca, a w ZOL – do 12 miesięcy.
– Można wspomóc suwalskie hospicjum poprzez przekazanie 1,5% z podatku PIT na Stowarzyszenie Hospicjum Suwalskie KRS 0000321667
O trudnej, ale niezwykle potrzebnej pracy hospicjum rozmawiamy z Ireną Mickiewicz, dyrektorem SP Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach.
– Kto może skorzystać z usług suwalskiego Hospicjum Stacjonarnego?
– Warunkiem przyjęcia pacjenta do Hospicjum Stacjonarnego jest przede wszystkim choroba nowotworowa, owrzodzenie odleżynowe. Leczenie przyczynowe powinno być zakończone. Nie przyjmujemy pacjentów jeżeli lekarz onkolog kontynuuje leczenie. Do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przyjmowani są chorzy ze skalą Barthla do 40 pkt, chorujący na przewlekłe, niepoddające się leczeniu somatyczne choroby przewlekłe. Jeżeli skala Barthla przekroczy 40 pkt. pacjenci są wypisywani do domu. Nie przyjmujemy osób, które nie wyrażą na to zgody.
– Jak długo trzeba czekać na miejsce w suwalskim hospicjum?
– Czas oczekiwania jest różny w zależności o rodzaju świadczeń. Najkrótszy czas oczekiwania jest do Hospicjum Stacjonarnego, najdłuższy do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Wynosi od jednego miesiąca w Hospicjum Stacjonarnym do 12 miesięcy w ZOL. Czas oczekiwania na miejsce jest tak długi ponieważ czas pobytu chorych trwa nawet kilka lat. Rodziny chorych przewidując pogorszający się stan chorego członka rodziny powinny postarać się o skierowanie od lekarza leczącego (ze szpitala lub lekarza rodzinnego) wcześniej, nie czekając na nasilenie się objawów.
– Skąd takie kolejki do hospicjum?
– Ilość miejsc w naszym zakładzie jest ograniczona, a kolejki są spowodowane dużą ilością skierowań. Potrzebujących jest bardzo dużo. Czas oczekiwania we wszystkich tego typu zakła-dach jest bardzo długi, nie tylko w Suwałkach. Brak jest możliwości przyjęcia do opieki pacjenta natychmiast, więc jak wspomniałam, należy zadbać o wcześniejsze złożenie skierowania. Dobrym rozwiązaniem mogłaby być lepiej rozwinięta opieka domowa z kompleksową opieką medyczną, oferującą również wsparcie przy codziennych czynnościach przy pacjencie, wtedy czas pobytu w Hospicjum lub ZOL-u mógłby być krótszy.
– A gdy nie ma miejsc w suwalski hospicjum, to gdzie można szukać pomocy?
– Gdy jest brak wolnych miejsc w Hospicjum Stacjonarnym w Suwałkach przy ul. Szpitalnej 54, zachęcam do złożenia skierowania do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej przy ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich 17, 16-300 Augustów, jak również do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej ul. Olecko Kolonia 4, 19-400 Olecko lub do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Sejnach.
– Pracownikom suwalskiego hospicjum dziękujemy za ich niezwykle trudną i potrzebną pracę.
SP Zespół Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach tworzą: Hospicjum Stacjonarne, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy nad Wentylowanymi Mechanicznie, Zespół Domowej Opieki Paliatywnej w Suwałkach, Zespół Domowej Opieki Paliatywnej w Augustowie, Zespół Domowej Opieki Paliatywnej nad Dziećmi, Opieka Domowa nad Pacjentami Wentylowanymi Mechanicznie, Opieka Domowa nad Dziećmi Wentylowanymi Mechanicznie, Poradnia Chirurgiczna Żywienia Dojelitowego i Pozajelitowego
Przekazując 1,5% podatku na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum Suwalskie: KRS 0000321667 troszczysz się o najbardziej potrzebujących, dbasz o opiekę nad najbliższymi.
Numer konta: 32 9367 0007 0010 0019 1939 0001
W roku 2023 Stowarzyszenie Hospicjum Suwalskie wsparło SP Zespół Opieki Paliatywnej w Suwałkach kwotą 119 319,30 zł.