Styczeń
– 1 stycznia o godz. 14:40 urodziła się Tola, pierwsza suwalczanka w 2023 r.
– 6 stycznia, po dwóch latach pandemicznej przerwy, ulicami Suwałk przeszedł Orszak Trzech Króli.
– 11 stycznia przy ul. Zastawie 38 został otwarty nowy Klub Seniora.
– W czasie „Stacji Pogodne Suwałki” odbył się I Suwalski Zlot Morsów z udziałem ponad 250 morsów.
– 29 stycznia podczas 31 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Suwałkach zebrano ponad 170 tys. zł na zakup do szpitali wyposażenia przyspieszającego diagnostykę zakażenia sepsą.
Luty
– Ośmioro radnych z klubów „Łączą nas Suwałki” i „Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska” utworzyło nowy Klub Radnych „Suwałki Przyszłości” w suwalskiej Radzie Miejskiej.
– Policjanci zatrzymali 24-latkę, która okradła w dwóch suwalskich kościołach mieszkanki powiatu suwalskiego. W obu przypadkach kobieta wykorzystała moment, kiedy pokrzywdzone poszły do komunii świętej i pozostawiły swoje torebki. Ze skradzionych torebek zabierała pieniądze, a całą resztę przedmiotów wyrzucała.
– 18 lutego na gali w Suwałki Arenie nagrody Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznie Jaćwingów otrzymali: Suwalska Szkoła Lotnicza, Społeczna Organizacja na Rzecz Przyjaciół Dzieci „Przystań”, Stowarzyszenie Euroregion Niemen, firma Matrix i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki („Włócznia Jaćwingów” z diamentem).
– 18 lutego nowym komendantem Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach został brygadier Kazimierz Golubiewski. Dotychczasowy komendant st. bryg. Arkadiusz Buchowski przeszedł na emeryturę.
– 27 lutego po 22 latach pracy na stanowisku Skarbnika Miasta Suwałk na emeryturę przeszedł Wiesław Stelmach. Zastąpiła go Anna Cyran, dotychczasowa naczelnik Wydziału Podatków i Opłat UM.
Marzec
– Po konkursach dyrektorami szkół ponownie zostały: Iwona Smykowska (SP 4), Anna Śliżewska (SP 6), Beata Wanda Życzkowska (SP 7), Halina Walendzewicz (SP 10) i Beata Iwona Muszyńska (ZS 4). Nową dyrektorką Przedszkola nr 1 została Paulina Zofia Nowalska.
– Zarzuty dwóch rozbojów i kradzieży szczególnie zuchwałej usłyszał 17-letni mieszkaniec Suwałk. Do tych zdarzeń dochodziło na Osiedlu Północ. Zamaskowany mężczyzna wieczorami atakował kobiety, zabierał im torebki, po czym uciekał. Dzień po ostatnim rozboju został zatrzymany przez policjantów.
– 27 marca oddano do użytku nowoczesne wielofunkcyjne boisko oraz odremontowany blok sportowy w Szkole Podstawowej nr 5.
– 27 marca obowiązki Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Suwałkach objął ppłk Jan Suwara. Kierujący dotąd WCR ppłk Jarosław Kowalewski został szefem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku.
– 29 marca suwalscy radni przyjęli program „Kajtek” dający możliwość dofinansowania z budżetu miejskiego zapłodnienia metodą in vitro.
– 31 marca w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się miejskie obchody Roku Aleksandry Piłsudskiej.
Kwiecień
– 1 kwietnia Grzegorz Krysa został zastępcą prezydenta Suwałk. Wcześniej przez ponad 5 lat był zastępca dyrektora suwalskiego OSiR.
– Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej została zdecydowanym liderem rankingu kulturalnych zainteresowań suwalczan przygotowanego przez „DwuTygodnik Suwalski”. Na kolejnych lokatach uplasowała się: sala im. A. Wajdy w SOK oraz Muzeum im. M. Konopnickiej.
– Na podstawie nagrania z monitoringu policjanci ustalili podejrzanego o kradzież hulajnogi. 12-latek zabrał ją spod jednej z suwalskich szkół.
– 28 kwietnia Szkoła Podstawowa nr 4 obchodziła jubileusz 90-lecia.
Maj
– 3 maja suwalczanie obchodzili dwie rocznice: 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz setną rocznicę posadzenia Dębu Wolności.
– 12 maja Szkoła Podstawowa nr 6 obchodziła jubileusz 60-lecia.
– Bożena Anuszkiewicz została ponownie wybrana na 5-letnią kadencję przewodniczącej suwalskiego oddziału NSZZ Solidarność.
– 31 maja suwalscy radni miejscy zasadzili Dąbek Wolności II.
– 31 maja jubileusz 10-lecia obchodził Środowiskowy Dom Samopomocy „Aktywni Tak Samo”.
Czerwiec
– 3 czerwca tłumy suwalczan pojawiły się w Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej na Kopernikańskiej Nocy Bibliotek, w czasie której obchodzono 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i 15-lecie Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą”.
– 16 czerwca jubileusz 35-lecia obchodziło Przedszkole nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi.
– 20 czerwca jubileusz 40-lecia obchodziło Przedszkole nr 10 im. M. Konopnickiej.
– 17 i 18 czerwca odbył się XXII Piknik Kawaleryjski.
– 22 czerwca podczas prac drogowych przy ul. Franciszkańskiej znaleziono niewybuch. Po przybyciu saperów z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej ewakuowano 245 osób. Saperzy wydobyli pocisk artyleryjski kaliber 105 mm oraz 195 szt. amunicji strzeleckiej.
– 23 czerwca na częściowo zamkniętej ul. gen. J. Dwernickiego przed Centrum Handlowym Plaza odbył się pierwszy w Suwałkach festiwal sportów ulicznych pod nazwą Suwałki Street Night.
– Tysiące widzów przybyło całymi rodzinami 24 czerwca na imprezę „Odlotowe Suwałki Air Show”, jaka odbyła się na suwalskim lotnisku. Wspaniała pogoda, tłumy oglądających, niesamowite spektakle na niebie.
Lipiec
– 2 lipca oddano do użytku boisko „Orlik” zlokalizowane pomiędzy kościołem Matki Boskiej Miłosierdzia i DPS „Kalina”. To już 20 boisko w Suwałkach.
– Zakończył się remont zabytkowej altany w parku Konstytucji 3 Maja.
– Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej oraz I LO im. M. Konopnickiej wygrali III ranking suwalskich szkół sporządzony przez „DwuTygodnik Suwalski”.
– Od 6 do 8 lipca po raz 16 w Suwałkach królował blues. Znakomitą okazała się decyzja o przeniesieniu głównej sceny Suwałki Blues Festival na nadrzeczne bulwary.
– 22 i 23 lipca odbył się pierwszy Suwalski Jarmark Folkloru i Smaku, który powstał z połączenia dwóch wcześniejszych imprez: lipcowego Jarmarku Folkloru i wrześniowego Festiwalu Kulinarnego „Sąsiedzi przy stole”.
– Tomasz Ostrowski został nowym prezesem Zarządu Budynków Mieszkalnych TBS. Dotychczasowy prezes Jarosław Lebiediew przeszedł na emeryturę.
Sierpień
– 3 sierpnia na terenie 14 Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka. J. Piłsudskiego spotkali się premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
– 5 i 6 sierpnia, pomimo niesprzyjającej pogody, suwalczanie dobrze bawili się w czasie Dni Suwałk. Były koncerty muzyczne, parada miejska, rozstrzygnięcie bibliotecznego konkursu „Limeryki latem” oraz zawody strongmana.
– Po raz drugi w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej odbył się Festiwal Literacki „Patrząc na Wschód”. Tym razem najwięcej mówiono o przyrodziei granicach.
– 10 sierpnia na ul. Przytorowej doszło do dwóch wypadków z udziałem ciężarówek i rowerzystów. Rano ciężarówka potrąciła rowerzystkę u zbiegu ulic Przytorowej i Utrata. Na szczęście kobiecie nic groźnego się nie stało. Tragicznie zakończył się wypadek, do którego doszło po południu na ul. Przytorowej. Ciężarówka potrąciła 44-letniego rowerzystę, w wyniku czego poniósł on śmierć na miejscu.
– Suwalczanin płk dr inż. Mariusz Chmielewski został mianowany na stopień generała brygady. To drugi suwalczanin, po Ryszardzie Parafianowiczu, mianowany na stopień generała po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
Wrzesień
– 2 września prawie trzystu biegaczy rywalizowało w imprezie „Rozbiegane Suwałki”.
– Prawie pół tysiąca młodych suwalczan odwiedziło planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium, które w grodzie nad Czarną Hańczą pojawiło się na zaproszenie suwalskiej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej.
– 10 września ponad 700 rowerzystów przejechało suwalskimi ulicami w Europejskim Dniu bez Samochodu.
– 15 września spektakl operetkowy „W krainie Czardasza” zwieńczył obchody jubileuszu 10-lecia Suwalskiego Ośrodka Kultury.
– 17 września na suwalskich bulwarach nadrzecznych odbył się koncert „Razem dla bezpiecznych granic” Telewizji Polskiej i Ministerstwa Obrony Narodowej.
– Hm Agnieszka Jasielon została wybrana komendantką Hufca ZHP Suwałki.
– Irena Łukaszuk została powołana na funkcję dyrektora suwalskiego Ośrodka Rehabilitacji na kolejne 6 lat.
– 27 września zakończyła się przeprowadzka pracowników Urzędu Miejskiego do wyremontowanego budynku przy ul. T. Noniewicza 71A.
– 29 września na pierwszym posiedzeniu obradowała Młodzieżowa Rada Miasta Suwałki V kadencji. Jej nowym przewodniczącym został Wiktor Wasilewski z III LO.
Październik
– W dniach 6-8 października strażacy wyjeżdżali do interwencji 54 razy. Silne porywy wiatru przewracały drzewa, które tarasowały przejazdy i przejścia komunikacyjne. Na jeden z budynków przy ul. 1 Maja przewróciła się brzoza.
– Policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Suwałk podejrzanych o kradzież z włamaniem. 44 i 51-latek w niedzielne popołudnie włamali się do remontowanego budynku, skąd ukradli elektronarzędzia. Zauważył ich przypadkowy przechodzień. Zrobił zdjęcie ich pojazdu oraz zawiadomił mundurowych.
– Aż 354 zarzuty usłyszał 19-letni suwalczanin, który przez kilka miesięcy na przełomie lat 2021 i 2022 na internetowych portalach handlowych oferował różne przedmioty do sprzedaży, których w rzeczywistości nie posiadał.
– Na uroczystej gali 45 wyróżniających się nauczycieli otrzymało nagrody Prezydenta Miasta Suwałk z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
– Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Suwałki, mogą w swoich szkołach zgłaszać projekty do Szkolnego Budżetu Obywatelskiego Cumulus. Zostaną one sfinansowane z budżetu miejskiego. Każda szkoła ma do wykorzystania do 10 000 zł.
– Suwalczanie szybciej mogą dojechać samochodem z Suwałk do Warszawy. 13 października oddano do użytku odcinek drogi ekspresowej Śniadowo-Ostrów Mazowiecka. Teraz z Suwałk do Warszawy możemy dojechać drogą ekspresową, poza obwodnicą Łomży wraz z nowym mostem na Narwi, który jest jeszcze w budowie. Ta inwestycja ma zakończyć się w tym roku.
– W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października w Suwałkach najwięcej głosów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, a indywidualnie Jacek Niedźwiedzki z Koalicji Obywatelskiej. W wyborach zagłosowało 69,85% suwalczan. W trwającej kadencji Sejmu jest dwóch posłów z Suwałk: J. Niedźwiedzki i Jarosław Zieliński. Senatorem z łomżyńsko-suwalskiego okręgu został Marek Komorowski.
– 17 października mieszkańcom Suwałk Urszuli i Szymonowi Witkowskim urodziły się czworaczki, które otrzymały imiona: Mikołaj, Marcel, Milan i Malwina. To pierwsze w historii czworaczki, które urodziły się w suwalskiej rodzinie. Państwo Witkowscy mają też starszą córkę.
– Od 18 października prezesem suwalskiego Sądu Okręgowego jest sędzia Jacek Zbigniew Przygucki, który przez wiele lat pracował w suwalskich sądach: rejonowym i okręgowym.
– Po czterech dniach poszukiwań suwalscy policjanci zatrzymali 53-letniego mężczyznę podejrzanego o zabójstwo 53-letniej żony w jednym z mieszkań przy ul. Bydgoskiej. Miała ona rany postrzałowe. Podejrzanego zatrzymano w podsuwalskiej Gawrych Rudzie, gdy jechał rowerem. W chwili zatrzymania mężczyzna nie miał przy sobie broni. Za zabójstwo grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.
– 25 października zapadła decyzja, że białostockie Centrum Onkologii do końca 2027 r. wybuduje w naszym mieście ośrodek satelitarny, który będzie działał w zakresie leczenia nowotworów radioterpią. Na ten cel z Rządowego Funduszu Medycznego przyznano ponad 70 mln zł.
Listopad
– Nowym wiceprzewodniczącym suwalskiej Rady Miejskiej wybrano Karola Korneluka. Nową radną została Monika Lipińska, która zastąpiła J. Niedźwiedzkiego wybranego na posła.
– 11 listopada na pl. Marszałka J. Piłsudskiego suwalczanie obchodzili 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień wcześniej o godz. 19:18 ponad 300 biegaczy i sympatyków nordic walking wystartowało w IV Suwalskim Biegu Niepodległości.
– 14 listopada w SOK obchodzono Dzień Seniora. Było podsumowanie Suwalskiej Olimpiady Seniora, różne porady i badania adresowane do seniorów oraz czwarte artystyczne spotkanie pokoleń i koncert „Radość z wolności”.
– VII Forum Biznesu Pogranicza, które odbyło się w Parku Naukowo-Technologicznym poświęcono nowym trendom w biznesie i samorządzie.
– Przedszkole nr 4 obchodziło jubileusz 60-lecia.
– 24 listopada miejska spółka PGO Suwałki ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę spalarni odpadów. Nowoczesna instalacja ma powstać w sąsiedztwie suwalskiego PEC i w procesie spalania produkować ciepło oraz energię elektryczną. Dzięki tej instalacji suwalski PEC spali o ok. 9 tys. ton węgla mniej. Wyemituje również mniej CO2, za które trzeba corocznie płacić. Obiekt ma powstać do końca 2026 r.
– 25 listopada, dzień po swoich 103 urodzinach zmarła najstarsza suwalczanka Janina Sadłowska.
– 28 listopada otwarto nowoczesną instalację do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami.
– 30 listopada suwalscy radni miejscy uchwalili Strategię rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Suwałki 2030, która zakłada ściślejszą współpracę miasta z gminą Suwałki.
Grudzień
– 8 grudnia z udziałem m.in. żony prezydenta Litwy Diany Nausediene otwarto w Suwałkach szkołę z litewskim językiem nauczania.
– Pomysł biznesowy „Cart.io” przygotowany przez Bartosza Moroza z Zespołu Szkół Technicznych oceniono najwyżej w konkursie „Biznesówki – ZaPARKuj swój biznes”, którego finał odbył się w suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód.
– Po raz drugi Wigilia Miejska odbyła się w hali OSiR. 17 grudnia suwalczanie wzięli udział w świątecznym spotkaniu. Były życzenia, łamanie się opłatkiem, a na stołach pojawiły się tradycyjne potrawy.
– 21 grudnia Rada Miejska uchwaliła budżet Suwałk na 2024 rok.