Tegoroczne obchody Suwalskiego Dnia Seniora zrealizowane zostały w Suwalskim Ośrodku Kultury we wtorek 14 listopada i miały wyjątkowo bogaty program. Nie zabrakło atrakcji dla seniorów oraz pozostałych uczestników uroczystości, o co zadbało szereg podmiotów i instytucji, w tym Miejska Komenda Policji, Państwowa Uczelnia Zawodowa, SOK oraz kluby seniora i suwalski samorząd.

Okazją do zintegrowania w jedno duże wydarzenie były dedykowane seniorom odpowiednie dni w kalendarzu, które zapisano jako: Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony 1 października, Ogólnopolski Dzień Seniora wskazany na 20 listopada oraz Europejski Dzień Seniora przyjęty 20 października. Wszystkie one służą przybliżeniu problematyki starości i poprawie sytuacji osób starszych na świecie. Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, każdorazowo jest to sposobność do podziękowań, ale i do wspólnej zabawy. O swoich najstarszych obywatelach nie zapominają samorządowcy i zaprzyjaźnione z organizacjami senioralnymi instytucje. Jest to też okazja, by wspólnie spojrzeć na starość jako przyszłość.

Podczas wtorkowej uroczystości nie zabrakło życzeń przekazanych przez prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza oraz Rady Miejskiej, którą reprezentował przewodniczący Zdzisław Przełomiec oraz radni Kamil Klimek i Kamil Lauryn. Kwiaty i wyrazy wsparcia trafiły m.in. do Marii Lauryn, jednej ze współorganizatorów tej uroczystości oraz współtwórcy „ruchu senioralnego” w mieście.

 – Mamy starzejące się społeczeństwo. W naszym mieście osoby 60+ są w przewadze do liczby dzieci i młodzieży przed pełnoletniością. Seniorzy są bardzo aktywną grupą, która ma wkład w życie społeczne naszego miasta, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni – powiedział Cz. Renkiewicz.

Ponadto w programie wspólnego świętowania było podsumowanie zmagań w ramach „Suwalskiej Olimpiady Seniorów” oraz liczne wykłady. O „zagrożenia w sieci internetowej” mówił zastępca Komendanta Miejskiego Policji mł. insp. Daniel Szymanowicz. „Taniec jako czynnik odbudowy komunikacji po pandemii oraz codziennej komunikacji międzyludzkiej” to zagadnienie, które przybliżyła prof. PUZ Suwałki Ewa Kleszczewska. O aspektach związanych z  „Ukrytym cukrem” w produktach mówiła Joanna Falecka, zaś dr Jacek Pietraszewski nawiązał do „Roli seniorów w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa”.

W części artystycznej w ramach czwartego artystycznego spotkania pokoleń i koncertu „Radość z wolności” miały miejsce występy grup muzycznych i tanecznych: Miejskiej Orkiestry Dętej, Studia Piosenki ŚWIETLIK, Centrum Muzyki w Suwałkach i Zespołów Wokalnych: „Szósteczka”, „Canto”, „Suwalskie Starszaki” i „Złota Jesień”, a także Zespołów Tanecznych: „Małe Suwałki” oraz „Kropki i Diamenty” i Studio Dance Academy.

Koncert pt.” Radość z wolności” – 4 Artystyczne Spotkania Pokoleń – realizowany jest jako zadanie publiczne pod nazwą „ SWAT – czyli Suwalska Wielopokoleniowa Akademia Tradycji – Ballada o Aleksandrze Piłsudskiej” i współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego i dofinansowane z budżetu samorządu miasta Suwałki.