Droga krajowa nr 8 pomiędzy Augustowem i Białymstokiem powinna zostać rozbudowana do standardów drogi ekspresowej – to główny postulat, który poruszyliśmy jako samorządowcy podczas konferencji prasowej w Sztabinie zorganizowanej w ubiegłym tygodniu. Oprócz mnie w konferencji wzięli udział Wójtowie, Burmistrzowie oraz Starostowie, którzy zarządzają jednostkami samorządu terytorialnego na trasie przebiegu drogi krajowej nr 8.

Podczas spotkania z dziennikarzami podaliśmy szereg argumentów za tym rozwiązaniem oraz poinformowaliśmy, że skierowany został do Premiera Mateusza Morawieckiego apel na temat wyboru koncepcji połączenia planowanych dróg Via Baltica oraz Via Carpatia, pod którym podpisało się 39 samorządowców.

Połączenie tych tras naszym zdaniem powinno odbyć się poprzez modernizację drogi krajowej nr 8 do standardów drogi ekspresowej. Zapewni to dobre skomunikowanie północnej części województwa ze stolicą regionu ale też i resztą kraju. Ta droga jest 40 km krótsza niż forsowane połączenie na linii Ełk–Knyszyn. To oznacza tańszą budowę i szybszy przejazd oraz mniejszą emisję dwutlenku węgla.

Wszystkie te miejscowości, jak Augustów, Sejny, Suwałki, Sztabin, Suchowola powinny mieć dobre połączenie ze stolicą województwa. Decyzja o ostatecznym przebiegu drogi powinna być podjęta przez drogowców, a nie polityków.

Uważamy, że Wariant 4, wymieniony w apelu skierowanym do Premiera jest jedyną słuszną opcją z każdego punku widzenia – ekonomicznego, przyrodniczego i szczególnie istotnego w ostatnich czasach – militarnego. Zwróciliśmy uwagę na to, iż 39 podpisów samorządowców reprezentuje kilkaset tysięcy mieszkańców powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego czy też białostockiego. To ich bezpośrednio dotyka sprawa głównej drogi regionu, która przebiega w stronę stolicy województwa – Białegostoku.