W najbliższą sobotę (7 sierpnia) na suwalskim lotnisku odbędzie się Festyn Lotniczy „Odlotowe Suwałki”. Chciałbym zaprosić Państwa na swego rodzaju Dni Otwarte tego miejsca. Byście mogli na własne oczy przekonać się jak wygląda pas startowy i poznać ten obiekt osobiście. Stąd też pomysł organizacji festynu, w ramach którego przygotowaliśmy dużo atrakcji.

Będzie można wybrać się w lot widokowy samolotem, lot balonem na uwięzi, wejść do tunelu aerodynamicznego, a nawet skoczyć ze spadochronem. Zapisy na loty balonem oraz tunel aerodynamiczny, które uruchomiliśmy w ubiegłym tygodniu cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że po zaledwie 3 godzinach zamknęliśmy listę chętnych. Niemniej jednak można zapisywać się na skok ze spadochronem oraz na loty widokowe. Szczegóły znajdą Państwo na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach: www.um.suwalki.pl

Ale to nie jedyne atrakcje jakie będą na nas czekać tego dnia. Do Suwałk przylecą załogi uczestniczące w XXIII Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa w Kętrzynie. Będzie pokaz akcji gaśniczej zrealizowany przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach, warsztaty modelarskie, animacje zabaw i tańca dla dzieci, pokazy lotów dronów, strefa dmuchańców.
Suwalskie lotnisko, które zostało oficjalnie otwarte rok temu cieszy się coraz większą popularnością, a my jako samorząd wciąż staramy się udoskonalać, rozwijać to miejsce, a przede wszystkim tworzyć dzięki niemu nowe możliwości. Dlatego też uruchomiliśmy szkolenie młodzieży związane z obsługą dronów, lekkich samolotów i szybowców. Suwalska Szkoła Lotnicza, dzięki podpisanej z Miastem Suwałki umowie pracuje z uczniami suwalskich szkół ponadpodstawowych.

Lotnisko służy nie tylko biznesowi, ale też wojsku, które odbywa śródlądowania w naszym mieście, a także służbom medycznym. To z Suwałk w maju b.r. dzięki infrastrukturze pasa startowego bezpiecznie odleciał samolot z ekipą transplantologów, którzy pobrali w Suwałkach serce do przeszczepu.

Wierzę, że ten obiekt dalej będzie rozwijał się i spełniał swoją rolę. Dlatego też zapraszam raz jeszcze Państwa do udziału w Festynie Lotniczym „Odlotowe Suwałki”.