Władze oraz mieszkańcy Suwałk oddały hołd powstańcom styczniowym. 162 lata temu zryw narodowy miał na celu wyzwolenie Polaków spod jarzma zaboru rosyjskiego. Walki powstańcze miały miejsce również w naszym regionie. Wspomniano to w symbolicznym miejscu, Górze Szubienicznej gdzie dokonano publicznej egzekucji powstańców.
Mieszkańcy Suwałk nie widzieli walk powstańczych z wojskami rosyjskimi, nie słyszeli też zapewne odgłosów pola bitwy, gdyż do najbliższych potyczek doszło pod Żywą Wodą, Krasnopolem
i Olszanką. Suwalczanie byli za to świadkami egzekucji powstańców. Do pierwszej doszło 4 sierpnia 1863 r., kiedy to na tzw. Górze Szubienicznej zostali powieszeni: Marcin Gąglewski, Franciszek Krejczman, Jan Staśkiewicz i Jan Wysocki. Później w Suwałkach stracono jeszcze 16 powstańców, w tym siedmiu rozstrzelano, a dziewięciu powieszono. Część z tych egzekucji wykonano m.in. na tzw. Górze Szubienicznej, a inne na placu za Nowym Rynkiem, czyli w okolicy obecnego placu Straceń przy ul. Sejneńskiej.
Z inicjatywy Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego 11 listopada 2004 r. na Górze Szubienicznej odsłonięto pomnik (cztery betonowe krzyże) poświęcony powstańcom styczniowym 1863 roku. Do drugiej wojny światowej stał tam drewniany krzyż. Autorami pomnika są architekci Halina Kopeć i Andrzej Leszek Szulc. Tablicę okolicznościową wykonał Jan Góral.