APEL Prezydenta Suwałk

Jak każdego roku, tak i w 2019 obchodzić będziemy w Suwałkach wiele znaczących rocznic, świąt narodowych i państwowych oraz wydarzeń lokalnych. Już za kilka tygodni będzie Święto Narodowe Trzeciego Maja. W tym roku 24 sierpnia obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania przez Suwałki i Suwalszczyznę niepodległości. 1 maja minie też 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej, a 4 czerwca będzie 30. rocznica częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 r.
Pragnę zaprosić mieszkańców naszego miasta do udziału w tych wydarzeniach i  wspólnego świętowania. Moim pragnieniem jest, żeby w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasze Miasto, każdy mieszkaniec jak równy z równym mógł świętować w duchu lokalnego patriotyzmu do naszego miasta. Zależało mi zawsze na tym, żeby w ważnych wydarzeniach w życiu miasta mogli brać udział wszyscy mieszkańcy, bez względu na poglądy polityczne i wzajemne uprzedzenia.
Dlatego też konsekwentnie zapraszam wszystkich do udziału w obchodach ważnych narodowych, państwowych oraz miejskich świąt i rocznic. Zaproszenia kieruję zarówno do przedstawicieli partii rządzącej, jaki i też opozycji oraz wszystkich instytucji państwowych i samorządowych. Tak czynimy w Suwałkach od kilkunastu już lat. Kierujemy się zasadą, że w Suwałkach jest miejsce dla wszystkich i przy tego typu uroczystościach powinniśmy być wszyscy razem.
Od przeszło dwóch lat obserwujemy postępowanie, które niepotrzebnie wprowadza do naszego miasta, podział na „my i oni” oraz przenosi standardy polityki krajowej do Suwałk. Doprowadziło to do oddzielenia służb mundurowych, suwalskiego wojska oraz państwowych instytucji od suwalskiego samorządu i większości mieszkańców miasta. Dowodem na to jest konkretne zachowanie w relacjach z suwalskim samorządem. Nikt nie kwestionuje państwowości tych służb i ich podległości. Jednak przez wiele lat udawało się w Suwałkach tworzyć właściwe relacje i współpracę z samorządem i mieszkańcami naszego miasta. Teraz niestety jest inaczej. Uroczystości organizowane przez miasto są bez udziału wojska, służb mundurowych oraz przedstawicieli instytucji państwowych. Nasze zaproszenia i propozycje współpracy pozostają bez odzewu.
Suwalczanie pytają, czy taka sytuacja jest normalna. Dlaczego wspólnie nie możemy obchodzić w naszym mieście ważnych dla Narodu polskiego i Suwalczan świąt i rocznic?
Dlatego też po raz kolejny pragnę zaprosić do współpracy i współdziałania.
Reprezentując mieszkańców Suwałk zwracam się więc z tym apelem i prośbą do  reprezentantów polskiego Rządu i Parlamentu oraz do wszystkich suwalskich służb mundurowych i pracowników instytucji państwowych.
Chciałbym żebyśmy w Suwałkach wszyscy razem, godnie i  uroczyście obchodzili święta  państwowe, narodowe i samorządowe oraz współdziałali  na rzecz rozwoju naszego miasta.