98 PZLA Mistrzostwa Polski w Suwałkach

98 PZLA Mistrzostwa Polski w Suwałkach

Takiej imprezy sportowej w Suwałkach jeszcze nie było. Po drugiej wojnie światowej wcześniej tylko raz Mistrzostwa Polski seniorów w lekkiej atletyce odbywały się w północno-wschodniej Polsce, przed kilkoma laty w Białymstoku. I co najważniejsze ze swoich obowiązków znakomicie wywiązali się suwalscy organizatorzy, w tym przede wszystkim pracownicy suwalskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, z dyrektorem Waldemarem Borysewiczem i Kamilem Klimkiem, kierownikiem wykonawczym wydarzenia oraz pracownicy suwalskiego Urzędu Miejskiego. A nie było łatwo, bo wszystko zaczęło się jak u Alfreda Hitchcocka. Wprawdzie nie było trzęsienia ziemi, ale zaczęło się od potężnej ulewy, która zmusiła organizatorów do przeniesienia na drugi dzień części konkurencji zaplanowanych na pierwszy dzień. Na szczęście potem pogoda już nie utrudniała przebiegu zawodów na suwalskim stadionie lekkoatletycznym im. J. Olbryś.

Rekordowe biegi

Na suwalskim tartanie rekordowe wyniki osiągnęli płotkarze. Wśród mężczyzn w biegu na 110 m przez płotki blisko dziesięcioletni rekord Polski pobił Damian Czykier, który osiągnął wynik 13,25 sek. Wśród kobiet na 100 m przez płotki wygrała Pia Skrzyszowska z wynikiem 12,62 sek., co jest nowym rekordem Polski do lat 23 i najlepszym tegorocznym wynikiem w Europie. W Suwałkach bardzo szybko biegali też sprinterzy na 100 m. Wśród kobiet Ewa Swoboda wygrała z wynikiem 10,99 sek. Niestety wynik ten nie będzie uznany za rekordowy, bo wiał nieco za mocny wiatr. Również mężczyźni pobiegli bardzo szybko. Takiego biegu na 100 m nie było w Polsce od 10 lat. Wygrał Dominik Kopeć z czasem 10,20 sek.

Znakomite wyniki

Na suwalski stadionie osiągnięto wielu znakomitych wyników. Najlepsze to:

– rzut na odległość 21 m 17 cm Michała Haratyka w pchnięciu kulą,

– Wojciech Nowicki, który osiągnął 80 m 90 cm w rzucie młotem,

– Oskar Stachnik, który w rzucie dyskiem osiągnął 64 m 06 cm,

– rzut młotem kobiet z wynikiem 69 m 60 cm wygrała Malwina Kopron.

W tej ostatniej konkurencji zabrakło Anity Włodarczyk, która przed przyjazdem do Suwałk doznała kontuzji. W biegu kobiet na 400 m po raz pierwszy w tym roku na bieżni stanęły obok siebie wszystkie najlepsze lekkoatletki. Po emocjonującym finiszu wygrała Natalia Kaczmarek z czasem 51,25 sek. przed Anną Kiełbasińską i Justyną Święty-Ersetic. W rywalizacji mężczyzn na 400 m wygrał Karol Zalewski z czasem 46,44 sek. przed Kajetanem Duszyńskim. Do wyłonienia zwycięzcy w skoku o tyczce mężczyzn potrzeba była dogrywka. Wygrał Piotr Lisek, który skoczył 5 m 65 cm przed Robertem  Soberą- 5 m 60 cm. Rewelacyjny wynik uzyskał Michał Gawenda, który ustanowił nowy rekord Polski do lat 18 w skoku o tyczce uzyskując 5 m 40 cm.

Medale suwalskich lekkoatletów

W 98 PZLA Mistrzostwach Polski lekkoatleci LUKS Hańczy Suwałki wywalczyli dwa medale. Maria Andrejczyk wygrała w rzucie oszczepem kobiet, a Piotr Lebioda w tej samej konkurencji wśród mężczyzn zdobył brązowy medal. Maria Andrejczyk rzuciła 57 m 53 cm w ostatniej kolejce i to wystarczyło do zwycięstwa w rzucie oszczepem kobiet i czwartego tytułu mistrzyni Polski. W rzucie oszczepem mężczyzn Piotr Lebioda rzucił 78 m 1 cm. Dało to trzecie miejsce w konkursie, który wygrał Marcin Krukowski. W rzucie oszczepem mężczyzn wystartował jeszcze Hubert Chmielak z LUKS Hańczy Suwałki, który zajął dziewiątą lokatę. Startujący w skoku wzwyż mężczyzn Piotr Konopko z LUKS Hańczy zajął trzynastą lokatę z wynikiem 197 cm. W klasyfikacji medalowej LUKS Hańcza Suwałki z jednym medalem złotym i jednym brązowym zajął szesnastą lokatę. Wygrał AZS UMCS Lublin z 11 medalami, w tym 6 złotymi.

Top