XX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK

XX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK

XX jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK. Festiwal odbędzie się od 13 do 15 czerwca 2022 r. w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 w Suwałkach. Hasłem tegorocznej edycji jest „Puls Miasta”. W wykonaniu zespołów z Polski, Litwy, Łotwy i Słowacji zobaczymy dwadzieścia spektakli teatralnych. Polskę reprezentują grupy z Suwałk, Białegostoku, Łap i Ostrołęki, a także Częstochowy, Nadarzyna, Andrychowa, Krotoszyna i Kraśnika. Festiwalowi towarzyszy wystawa plakatu „Wigraszek 2001-2022”. Wszystkie wydarzenia festiwalowe dostępne są nieodpłatnie.

Wydarzenie zainauguruje w poniedziałek, 13 czerwca o godz. 17.00 spektakl muzyczny „Mamma Mia” AJC Drama-Studio Skrajokliai z Olity na Litwie. Przedstawienie nawiązuje do najpopularniejszego musicalu na świecie, wzruszającej i zabawnej historii o miłości, ze śpiewem, tańcem oraz nieśmiertelnymi przebojami zespołu ABBA w tle. Roztańczony spektakl zobaczymy w wykonaniu siedemnastu młodych aktorów teatru wyróżnionego m.in. prestiżową nagrodą Golden Bird. Przed spektaklem, około godz. 16.30, na Placu Teatralnym przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury odbędą się prezentacje zespołów konkursowych.

Niezwykłych emocji można spodziewać się również w drugim dniu festiwalu podczas plenerowego spektaklu, który dla wielu widzów jest kulminacyjnym punktem wydarzenia. We wtorek, 14 czerwca o godz. 21.00 przed SOK-iem przy ul. Papieża Jana Pawła II zobaczymy spektakl „Poza czasem” Teatru Akt z Warszawy. To metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi nas w nieznane, w głąb własnej wyobraźni, podróży poza czasem, w której możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas. Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjny i widowiskowy spektakl.

Finałowym akcentem w środę, 15 czerwca o godz. 17.00 będzie prezentacja spektaklu laureata Grand Prix Festiwalu towarzysząca rozstrzygnięciu konkursu i wręczeniu nagród. Fundatorem głównej nagrody jest Prezydent Miasta Suwałk.

Festiwal odbywa się dzięki życzliwemu wsparciu lokalnych firm i osób prywatnych. Sponsorami XX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK 2022 są firmy: ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej, BETONEX, ZWM DOJNIKOWSCY, CAL Prawdziwe Drzwi, Hotel VELVET, KRUSZBET, AGWO Serwis, PGO w Suwałkach, MARKO Kitchen, MATRIX, PW KRAM, CELS oraz Pani Alfreda Kolenkiewicz.

Top