Sezon turystyczny rozpoczęty

Sezon turystyczny rozpoczęty

Suwalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1976 r. jako pierwszy w Polsce park krajobrazowy. Położony jest na terenie gmin: Jeleniewo, Wiżajny, Przerośl i Rutka Tartak na Pojezierzu Suwalskim. Zajmuje powierzchnię 6 338 ha, a strefa ochronna wynosi 8 617 ha. Obszar parku obfituje w rozległe, otwarte przestrzenie z licznymi jeziorami i lasami poprzeplatanymi rzekami, łąkami, polami i bagnami. Charakteryzuje się przede wszystkim unikatowym krajobrazem polodowcowym – najcenniejszym walorem parku.

Teresa– O rozpoczętym sezonie turystycznym rozmawiamy z dyrektorem SPK Teresą Świerubską.
– Już pierwszy długi majowy weekend pokazał, że turyści są spragnieni przyrody, odpoczynku. Mieliśmy zmotoryzowanych gości z różnych stron Polski, były rejestracje warszawskie, gdańskie, białostockie z warmińsko-mazurskiego i lokalne z Suwałk i okolic. Zazwyczaj wiosną turyści pojawiają się w długie weekendy majowe a potem w Boże Ciało. Ostatnio spotykamy ich także w weekendy dwudniowe, a także na spacerach w dni powszechne w godzinach popołudniowych. Nasiliło się to szczególnie w ostatnich dwóch latach przez pandemię, kiedy ludzie bardziej otworzyli się na przyrodę.

– Zwiększona ilość turystów wymusza rozwój infrastruktury.
– Tworzymy m.in. nowe miejsca parkingowe, bo ruch samochodowy też się zwiększył. Zdarza się, że mamy pozastawiane całe drogi. Dlatego przy Turtulu powstał nowy parking, a także powiększone zostało miejsce do zatrzymywania się po drugiej stronie grobli, przy samym punkcie widokowym.
Obecnie prowadzimy rozmowy z Nadleśnictwem Suwałki, aby powiększyć parking w Starej Hańczy, gdzie ludzie zatrzymują się aby skorzystać z parku podworskiego, a w gorące dni lata również z plaży. Wtedy szczególnie dużo ludzi przyjeżdża w to miejsce aby skorzystać z kąpieli. Poza parkingami uruchomimy w tym roku nową ścieżkę edukacyjną „Polodowcowa rynna Jeziora Hańcza”. Jeszcze nie jest ona oddana do użytku, ponieważ trwają prace budowlane nad jej ukończeniem. Jednak na pewno jeszcze w tym sezonie turyści będą mogli z niej korzystać. W ramach projektu unijnego wartego 1,5 mln zł powstały dwie wieże widokowe: na Górze Leszczynowej (prawie 22 m) w miejscowości Przełomka na zachodnim brzegu jez. Hańcza i druga wieża w Malesowiźnie w dolinie Czarnej Hańczy niedaleko Turtula (15 m), z której roztacza się widok na staw i oz turtulski. W ramach projektu powstanie też infrastruktura wypoczynkowo-edukacyjna w podworskim parku Starej Hańczy, co w pewnym stopniu odciąży siedzibę Parku w Turtulu. Infrastrukturę tę stanowią huśtawki dla dzieci, ławki, miejsce na ognisko, zadaszone wiaty, szczudła z rzeźbami zwierząt, obrotowe tzw. światowidy z elementami edukacyjnymi, kładki w miejscach podmokłych. Całość uzupełnieni ponad 30 tablic edukacyjnych w tym dla osób niewidzących i niedowidzących z alfabetem braille’a. Treści edukacyjne tablic poświęcone będą głównej atrakcji ścieżki, czyli jezioru Hańcza oraz przyrodzie i historii parku podworskiego w Starej Hańczy.

– Ułatwiony jest obecnie dojazd do siedziby Parku.
– W zeszłym roku przez cały sezon mieliśmy zamkniętą drogę dojazdową do siedziby Parku ze względu na remont mostu na Czarnej Hańczy. W tym samym czasie przeprowadzony został gruntowny remont drogi dojazdowej do naszej siedziby, sfinansowany ze środków Gminy Jeleniewo i Województwa Podlaskiego. Powstał też nowy parking i droga o nawierzchni asfaltowej, ale w części wybrukowanej kamieniami polnymi będącymi elementem suwalskiego krajobrazu. W tym samym czasie rozpoczęliśmy budowę nowej oczyszczalni ścieków za 200 tys. zł, która ma służyć nam ale i turystom, którzy odwiedzają naszą siedzibę.

– SPK poza pięknymi krajobrazami i przyrodą organizuje wiele imprez.
– 24 czerwca po dwuletniej przerwie spowodowanej przez pandemię obędzie się, ciesząca się ogromną popularnością impreza, „Noc Świętojańska w Turtulu”. W lipcu i sierpniu zorganizujemy rodzinną grę terenową „Fascynujący świat przyrody i kultury SPK”, a także wędrówki i wycieczki dla suwalczan.
Turystów, jak i mieszkańców Parku, zapraszamy na nasze ścieżki edukacyjne, punkty widokowe, szklaki rowerowe i piesze oraz życzymy miłego wypoczynku pośród naszych niepowtarzalnych suwalskich krajobrazów.

– Dziękujemy za rozmowę.

Punkt Informacji Turystycznej Suwalskiego Parku Krajobrazowego: Malesowizna 24, 16-404 Jeleniewo tel. 87 569-18-01, e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 8-15. Od 1 lipca do 31 sierpnia: poniedziałek – piątek 8-18, sobota 10-17. Punkt informacji mieści się w budynku siedziby Suwalskiego Suwalskiego Krajobrazowego. Wejście od parkingu. Obiekt dostosowany do obsługi turystów niepełnosprawnych (podjazd, toaleta) oraz osób z małymi dziećmi.

Top