Święto Konstytucji 3 Maja w Suwałkach

Święto Konstytucji 3 Maja w Suwałkach

Suwalskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Następnie uroczystości przeniosły się do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie historię tego ważnego dokumenty przypomniał: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. Złożone zostały również wiązanki kwiatów pod Dębem Wolności oraz oddano salwę honorową.

W uroczystości wzięli udział: Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych m.in. Romuald Łanczkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, wojsko, strażacy, policja, służby mundurowe, poczty sztandarowe, delegacje związków i organizacji kombatanckich, harcerze i młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk.

– Uchwalenie 231 lat temu Konstytucji majowej przez Sejm Czteroletni było wyrazem mądrości politycznej i patriotyzmu. Twórcy Konstytucji mieli świadomość, iż bez szybkich reform ustrojowych kraj nasz zmierza do upadku. Żyjemy w wolnym demokratycznym kraju. W pokoju możemy tworzyć przyszłość Polski, przyszłość naszego miasta, przyszłość Suwałk – mówił Prezydent Suwałk – Dziś szczególnie chcemy by był to kraj wolny i niezależny. To nasze oczekiwania w kontekście wojny na Ukrainie, które nabierają innego znaczenia. Silniej doceniamy te wartości, które powinniśmy chronić i bronić. Dobrze, że możemy to robić wspólnie z naszymi partnerami z NATO i Unii Europejskiej. Dziś jak nigdy potrzebujemy Polski w silnej i zjednoczonej Europie – podkreślił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w SOK przy ul. Jana Pawła II 5 o godz. 19  ponownie zabrzmi „Kantata o Suwałkach”. Utwór przedstawiający dzieje miasta nad Czarną Hańczą, został poszerzony o trzy nowe pieśni. Usłyszymy go w wykonaniu blisko pięćdziesięciu muzyków – na scenie zobaczymy dwa chóry, orkiestrę i czworo solistów.

 

Top